Strażacy ochotnicy nie dostali jeszcze tak dużo pieniędzy na sprzęt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-09-2018,12:30 Aktualizacja: 05-09-2018,12:43
A A A

W Ministerstwie Sprawiedliwości podpisane zostały umowy z samorządami na wyposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych. Około 2 tys. zastępów otrzyma sprzęt ratowniczy o wartości 11,4 miliona złotych.

- Wszystkie jednostki OSP spełniają niezwykle ważną rolę w działaniach na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Dzisiaj PSP i OSP to najbardziej uniwersalne służby - powiedział Jarosław Zieliński, wiceminister SWiA.

małopolska, konkurs Małopolskie Remizy, ochotnicza straż pożarna, wojciech kozak

Inwestują w OSP. Remizy pięknieją i przybywa sprzętu

Gminy i jednostki OSP w ramach konkursu Małopolskie Remizy 2018 otrzymały dofinansowanie na prace remontowo-budowlane w 83 remizach i zagospodarowanie terenu wokół nich. Samorząd województwa przeznaczy na ten cel ze swojego budżetu...

- Po raz pierwszy w historii tak wielkie środki są kierowane do tych jednostek. Dziękujemy strażakom ochotnikom za to, że ratują życie i zdrowie ludzi. Stoją na straży naszego bezpieczeństwa i czynią to dobrowolnie. Ale słowo "dziękuję" nie wystarczy. Trzeba wspierać te jednostki - podkreślił Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

Program wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości dla Ochotniczych Straży Pożarnych realizowany jest we współpracy z Państwową Strażą Pożarną. Dzięki wsparciu z funduszu do strażaków ochotników z 300 gmin i miast województwa mazowieckiego trafią defibrylatory oraz zestawy medyczne i techniczne do ratowania zdrowia i życia.

Zieliński podkreślił, że MSWiA z różnych źródeł, na działanie OSP w 2018 roku przeznaczy łącznie 160 mln zł. Do tego dochodzi 100 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości. Przypomniał, że również Program Modernizacji Służb Mundurowych obejmuje strażaków ochotników.

OSP otrzymają z niego w ciągu czterech lat 501 mln zł. W tym roku zostanie kupionych co najmniej 382 samochodów ratowniczo-gaśniczych, które trafią OSP. Ich wartość to 285 mln zł.

W Polsce działa 16 200 jednostek OSP. Natomiast 4 404 z nich włączone są do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj