Stopa bezrobocia poszła w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-02-2017,14:55 Aktualizacja: 07-02-2017,15:14
A A A

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 8,7 proc. - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. To wzrost o 0,4 pkt. proc. w porównaniu do grudnia ub.r. Wiceminister Stanisław Szwed podkreślił jednak, że dynamika wzrostu jest znacznie niższa niż przed rokiem.

Poziom stopy bezrobocia w styczniu był o 1,5 pkt. proc. niższy niż w styczniu 2016 r., kiedy bezrobocie wówczas wynosiło 10,2 proc. W analogicznym okresie 2016 roku (grudzień 2015 r.-styczeń 2016 r.) odnotowano wzrost stopy bezrobocia o 0,5 pkt. proc. (z 9,7 do 10,2 proc.). MRPiPS podkreśla, że wzrost stopy bezrobocia w tym roku był słabszy.

zasiłek dla bezrobotnych, bezrobotni, stanisław szwed, ministerstwo pracy, budżet państwa

Bezrobotni dostaną wyższe zasiłki. Są na to pieniądze

Ok. 500 mln zł dodatkowych środków z Funduszu Pracy będzie wymagało podniesienie wysokości zasiłku dla bezrobotnych do kwoty tysiąca złotych, co jest planowane najdalej od przyszłego roku - szacuje wstępnie resort rodziny, pracy i polityki...

Liczba bezrobotnych w końcu stycznia wyniosła 1 mln 398,2 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca grudnia 2016 r. wzrosła o 63 tys. osób (4,7 proc.). Jednak liczba bezrobotnych w końcu minionego miesiąca była o 249,3 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 15,1 proc.).

- To nie jest zaskoczenie, zawsze najtrudniejsze miesiące to styczeń i luty - okres zimowy, wiele tzw. prac sezonowych nie funkcjonuje - wskazał Szwed, odnosząc się do informacji o wzroście bezrobocia.

Wiceminister zwrócił uwagę, że w lutym można się spodziewać dalszego wzrostu bezrobocia - jego zdaniem dobrze by było, gdybyśmy nie przekroczyli 9 proc. - Luty może być jeszcze miesiącem wzrostu, trudno w tej chwili przewidzieć, czy będzie to 0,1 0,2 czy 0,3 proc. - wskazał polityk.   

Dodał jednak, że resort zakłada, że po tych dwóch najgorszych miesiącach bezrobocie będzie znowu spadało i na koniec roku sprawdzi się prognoza 8-procentowej stopy, a nawet mniej.

Wzrost stopy bezrobocia w styczniu w porównaniu do stanu z końca grudnia wystąpił we wszystkich województwach i zamykał się w przedziale 0,2-0,7 pkt. proc.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w minionym miesiącu (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 120,3 tys. i przez 31 dni wzrosła o 29,7 tys. (32,8 proc.).

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE