"Stop smog" - ruszył nowy nabór dla gmin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-03-2021,15:00 Aktualizacja: 30-03-2021,15:06
A A A

We wtorek ruszył nowy nabór w programie "Stop smog". Ze wstępnych rozmów wynika, że ok. 30 samorządów jest zainteresowanych złożeniem wniosków w ramach drugiego rozdania - przekazał Paweł Mirowski, wiceszef NFOŚiGW.

Celem programu jest ograniczenia emisji zanieczyszczeń, poprawa jakości powietrza oraz poprawa efektywności energetycznej budynków przez realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych.

program czyste powietrze, NFOŚiGW, walka ze smogiem

Fundusz czeka na zgłoszenia gmin do programu "Czyste powietrze"

Do końca marca gminy będą mogły zgłosić do WFOŚiGM chęć podpisania porozumień w sprawie programu "Czyste powietrze". Dzięki temu mogą skorzystać z podwyższonej refundacji kosztów za złożone wnioski. Chodzi o promujący rządowy...

Średni koszt realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego w jednym budynku, a w przypadku budynku o dwóch lokalach – w jednym lokalu, nie może przekroczyć 53 tys. zł.

Dotychczas na realizację programu przeznaczono 180 mln zł. W latach 2022-2024 planuje się zasilić Fundusz Termomodernizacji i Remontów ok. 518 mln zł z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych realizowanych w ramach programu "Stop smog".

Do końca grudnia 2020 r. popularność - drugiego po "Czystym powietrzu" rządowego programu antysmogowego - nie była duża. W ciągu blisko dwóch lat obowiązywania programu "Stop smog" podpisano tylko 7 porozumień z samorządami na inwestycje związane z termomodernizacją domów i wymianę kotów grzewczych.

Z grudniowych danych przekazanych przez resort klimatu i środowiska wynikało, że na program wydano ponad 50 mln zł.

smog, program czyste powietrze, Polski Instytut Ekonomiczny

Smog dusi gminy. Wiele z nich nie podpisało ważnego porozumienia

Porozumienie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach Czystego Powietrza zawarło ok. 32 proc. gmin w Polsce - podał Polski Instytut Ekonomiczny. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców najwięcej...

Mirowski powiedział, że teraz sytuacja ma się zmienić. "Ma to przede wszystkim związek ze zmianami ustawowymi, które ułatwią gminom w aplikowaniu środków z programu "Stop smog". Jednym z postulatów samorządów było to, żeby z funduszy mogły skorzystać nie tylko gminy, ale również powiaty oraz związki gminne i metropolitalne. Przy czym warunki ramowe muszą być spełnione indywidualnie przez każdą gminę, na obszarze której będą realizowane przedsięwzięcia niskoemisyjne - podkreślił.

Chodzi o przepisy znowelizowanej ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, dzięki której zmniejszają się też rygory, jakie muszą spełnić gminy.

Program zakłada, że w przypadku zawartego porozumienia z gminą pokrywa ona 30 proc. kosztów inwestycji, a strona rządowa 70 proc. To powoduje, że inwestycja termomodernizacyjna może być w 100 proc. pokryta ze środków publicznych, bez udziału środków prywatnych właścicieli budynków.

- Ta forma pomocy jest skierowana do osób najuboższych, których nie stać na ocieplenie domu i wymianę pieca. Osoby kwalifikujące się do programu są typowane przez gminy, a są to osoby których przeciętny miesięczny dochód, na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 175 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 proc. tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym - przypomniał Mirowski.

Dotąd porozumienia w programie podpisało siedem gmin: Skawina, Sucha Beskidzka, Pszczyna, Niepołomice, Tuchów, Sosnowiec, Rybnik na ponad 54 mln zł, z czego budżetu państwa pochodziło 37,4 mln zł, a ok. 17 mln zł z budżetów gmin. W ramach dotychczas zawartych porozumień inwestycje antysmogowe mają objąć ponad ok. 1,1 tys. budynków.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement