Staruszek zginął w pożarze traw. Apele i groźby nie dają efektów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
01-04-2019,11:20 Aktualizacja: 01-04-2019,11:26
A A A

W Sokołowie Małopolskim (pow. rzeszowski, woj. podkarpackie) podczas gaszenia płonących traw strażacy znaleźli zwłoki 84-letniego mężczyzny.

Na miejsce zdarzenia przybyli policyjni eksperci i prokurator. Ze wstępnych ustaleń wynika, że zmarły to mieszkaniec tej miejscowości. Decyzją prokuratora zwłoki staruszka zostały zabezpieczone do badań - podaje portal korsosanockie.pl

wypalanie traw, arimr, utrata dopłat bezpośrednich, gleba jałowa, użyźnienie gleby

ARiMR ponownie apeluje i ostrzega. Za wypalanie traw grozi utrata dopłat

Wypalanie traw jest karalne, a ponadto grozi za nie utrata dopłat - przypomina ARiMR. Podkreśla, że jest to proceder, który obniża wartość plonów, jest zabójczy dla przyrody i niebezpieczny dla człowieka. To, że wypalenie traw...

Policjanci przypominają, że wypalanie traw jest niedozwolone! Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania, czy tereny leśne powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają.

Badania naukowe wskazują, iż nawet jednorazowe wypalenie trawy może spowodować obniżenie wartości plonów od 5 do 8 proc. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do plonów sprzed pożaru.

Za wypalanie traw grożą grzywny do 5 tys. zł. Jeśli jednak w wyniku podpalenia dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenie mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca - zgodnie z zapisami Kodeksu karnego - podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Oprócz sankcji karnych za wypalanie traw, grożą również dotkliwe kary, które nakładać może ARiMR. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, które rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe z PROW 2014-2020.
 

źródło: korsosanockie.pl

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu