Stadnina w Janowie Podlaskiem ma już 200 lat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2017,8:45 Aktualizacja: 10-05-2017,9:10
A A A

Znana w świecie z aukcji koni arabskich czystej krwi stadnina w Janowie Podlaskim (Lubelskie) obchodzi 200-lecie istnienia. Obchody rocznicy rozpoczną się w sobotę, jubileuszowe imprezy będą organizowane do końca roku.

W sobotę odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca jubileusz 200-lecia stadniny i złożone będą kwiaty przy popiersiu byłego wieloletniego dyrektora stadniny, Andrzeja Krzyształowicza - poinformował prezes stadniny w Janowie Podlaskim Sławomir Pietrzak.

Dni Konia Arabskiego, pride of poland, janów podlaski, aukcja koni, shirley watts, sławomir pietrzak

Shirley Watts podpisze ugodę ze stadniną w Janowie Podlaskim

Shirley Watts, żona perkusisty The Rolling Stones i właścicielka stadniny Halsdon Arabians, której dwie klacze padły w stadninie koni w Janowie Podlaskim, nie będzie domagać się swoich praw na drodze sądowej. - Tak, faktycznie przystąpiłam...

Będzie można zobaczyć paradę najpiękniejszych koni arabskich tu hodowanych, a także prezentację wybranych koni z innych polskich stadnin należących do Agencji Nieruchomości Rolnych. W niedzielę zaplanowano paradę koni angloarabskich z janowskiej stadniny.

Głównym punktem jubileuszowych obchodów będzie w sierpniu doroczne Święto Konia Arabskiego. W Janowie Podlaskim gościć będą przedstawiciele najważniejszych stadnin z różnych stron świata, kupcy, hodowcy i miłośnicy koni.

Odbędzie się słynna aukcja Pride of Poland oraz Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Przewidziano wyścigi i zawody konne, kiermasze sprzętu oraz akcesoriów jeździeckich.

Stadnina w Janowie Podlaskim, należąca obecnie do Agencji Nieruchomości Rolnych, była pierwszą państwową hodowlą koni na ziemiach polskich. Założona została w 1817 r. przez Radę Administracyjną Królestwa Polskiego z zadaniem odbudowy pogłowia koni dobrej krwi, przetrzebionych w okresie wojen napoleońskich.

Janów Podlaski, stadnina, araby z Janowa, Pride of Poland, konie na sprzedaż, aukcja, Pride of Poland 2017

Pride of Poland 2017 w sierpniu. 61 koni wystawionych na aukcję

Stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim przygotowuje się już do aukcji Pride of Poland. Prezes Sławomir Pietrzak zapewnia, że z ubiegłorocznej imprezy wyciągnięto wnioski i najbliższa przebiegnie bez problemów. Dni konia arabskiego w...

Do wybuchu I wojny światowej stadniną kierowali urzędnicy carscy. W 1914 r. konie z janowskiej stadniny zostały wywiezione w głąb Rosji.

W okresie II Rzeczypospolitej stadnina w Janowie Podlaskim została odtworzona, a pochodzące z niej konie służyły do masowej hodowli dla potrzeb polskiej kawalerii.

W czasie II wojny światowej z kolei Niemcy ewakuowali konie w okolice Kolonii, skąd wróciły do Polski w 1946 r., a od 1950 r. kilkadziesiąt z nich znowu znalazło się w Janowie, gdzie odbudowano zniszczone stajnie.

Po wojnie Janów Podlaski wyrósł na czołowy w świecie ośrodek hodowli koni arabskich, czego potwierdzeniem są liczne nagrody zdobywane na renomowanych pokazach oraz wysokie ceny sprzedawanych koni.

Stadnina to dziś ponad 1,5 tys. hektarów łąk i pastwisk, 16 stajni, ponad 300 koni czystej krwi arabskiej, około 120 angloarabów, a także 700 sztuk bydła mlecznego.

- Produkcja mleka zapewnia stadninie płynność finansową, bo daje stałe dochody. Sprzedaż koni nie jest tak regularna. Spółka nie ma problemów finansowych, zarówno w ubiegłym roku, jak i rok wcześniej wynik był dodatni - zaznaczył prezes janowskiej stadniny.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj