Środki ochrony roślin były ukryte w toalecie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Wojciech Huk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-08-2021,13:30 Aktualizacja: 04-08-2021,13:37
A A A

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym w Korczowej ujawnili próbę przemytu 56 opakowań środków ochrony roślin.

Jak poinformowała Agnieszka Siwy z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, substancje zostały wykryte w autokarze i skierowane do szczegółowej kontroli.


Silver Axe, nielegalne środki ochrony roślin, przemyt pestycydów, podrobione pestycydy, zatrzymano nielegalne pestycydy

Zatrzymano ponad tysiąc ton nielegalnych środków ochrony roślin

1 203 tony nielegalnych pestycydów o łącznej wartości niemal 80 milionów euro zarekwirowanych zostało w trakcie Silver Axe VI - międzynarodowej operacji koordynowanej przez Europol.   Kontrole portów morskich, lotnisk,...

- W trakcie kontroli funkcjonariusze KAS ujawnili środki ochrony roślin, które ukryte były nad tylną osią pojazdu oraz w toalecie. W sumie było 56 opakowań. Kierujący pojazdem obywatel Ukrainy przyznał się do przemytu i uiścił karę grzywny w wysokości 2 tys. zł - dodała.

Przypomniała, że przewóz takich środków przez granicę wymaga zezwolenia ministra rolnictwa.

- Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska. Substancje niewiadomego pochodzenia mogą być bardzo niebezpieczne z uwagi na nieznany skład oraz działanie - ostrzegła Siwy.

Oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj