Sprzątanie lasów jeszcze długo potrwa. Rynek drewna jest stabilny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-11-2017,10:20 Aktualizacja: 23-11-2017,10:38
A A A

Tylko w tym roku likwidacja skutków huraganu stulecia, który w połowie sierpnia zniszczył niemal 80 tys. ha lasów, będzie kosztowała przedsiębiorstwo Lasy Państwowe bagatela 350 mln zł.

Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny LP poinformował, że sprzątanie na terenie 25 dotkniętych klęską nadleśnictw potrwa do połowy 2019 r. Prace postępują zgodnie z przyjętym planem.

klęski żywiołowe, nawałnice, rolnicy poszkodowani przez klęski żywiołowe, wnioski o pomoc, arimr

Pieniądze znów czekają na rolników poszkodowanych przez klęski

Jeszcze tylko do 29 grudnia rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi, mogą składać w ARiMR kolejne wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa. Jest to wsparcie na operacje...

- Zbliżamy się do 15-20 procent uporządkowania zniszczonego terenu, przy czym zniszczenia obejmują prawie 10 milionów metrów sześciennych powalonych i połamanych drzew - stwierdził. Do końca bieżącego roku planowane jest uprzątnięcie 30 proc. zniszczonego terenu i pozyskanie ponad 2,5 mln m sześc. drewna.

Poseł Dariusz Piontkowski (PiS) podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa dociekał, czy ta olbrzymia ilość drewna trafiająca na rynek wpłynęła na ceny surowca w Polsce. I czy będzie w przyszłości będzie miało to przełożenie na jego ilość na rynku.

Szef LP wspomniał pojawiające się głosy, że drewno poklęskowe może nie być najwyższej jakości, ale po odpowiednim wyrobieniu, czyli odcięciu wierzchołka jego zdaniem będzie pełnowartościowym surowcem.

Można było wstrzymać cięcia planowe w nadleśnictwach klęskowych, gdyż nabywcy chętnie biorą drewno klęskowe.

kradzież drewna, złodzieje drewna, lasy, policja, straż leśna, podlasie

Więzienie za kradzież drewna. W lasach walczą ze złodziejami

Trzy osoby skazano za kradzież, a jedną za paserstwo. Zapadł właśnie wyrok w sprawie drewna, które w ostatnich trzech latach znikało na terenie nadleśnictw: Dojlidy, Bielsk, Rudka i Żednia (podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów...

- Oczywiście po wystąpieniu tej straszliwej, makroskalowej klęski, pojawiły się głosy, aby wstrzymać pozyskanie w lasach i rzucić się na drewno poklęskowe. Trzeba było zachować zimną krew, bo zdarzyło się to 11-12 sierpnia, a więc już wiele umów zostało zrealizowanych lub pozawieranych. Jak się okazało, podjęliśmy prawidłową decyzję. Może Bóg nam sprzyja i mamy okres koniunktury, dlatego że sprzedaż w LP wyprzedza pozyskanie - wyjaśniał Tomaszewski.

Nie ukrywał, że występuje jednak zjawisko nadpodaży surowca drzewnego.

- Pewnym przekłamaniem było, że przemysł drzewny nie jest zaspokojony. Jest zaspokojony w surowiec, w ilości takiej, że nie można narzekać na dostępność - zapewniał na koniec dyrektor Lasów Państwowych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement