Sołtysi nie chcą szacować strat łowieckich. Resorty rozwiążą problem?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2018,15:00 Aktualizacja: 28-04-2018,15:19
A A A

Ministerstwo Środowiska we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad rozwiązaniem problemu szacowania szkód łowieckich. Sprawa dotyczy sołtysów, którzy nie chcą szacować strat bez wynagrodzenia.

Art. 46 znowelizowanej ustawy Prawo łowieckie stanowi, że szacowaniem szkód łowieckich, a także ustalaniem wysokości odszkodowania zajmuje się zespół.

prawo łowieckie, szacowanie szkód łowieckich, sołtysi, małgorzata golińska

Sołtysi się buntują. Prawo łowieckie do szybkiej nowelizacji

Samorządowcy narzekają na nowe przepisy dotyczące szacowania szkód, a sołtysi nie chcą brać udziału w tych pracach. - Rozważamy możliwość nowelizacji Prawa łowieckiego - mówi Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska. Od początku...

W jego skład wchodzą przedstawiciel gminy, przedstawiciel dzierżawcy/zarządcy obwodu łowieckiego i poszkodowany rolnik, z przewodnią rolą przedstawiciela gminy. Ustawa weszła w życie 1 kwietnia.

Sołtysi coraz częściej sygnalizują, że nie chcą brać udziału w szacowaniu szkód za darmo, w ramach swojej społecznie sprawowanej funkcji.

Niedawno w tej sprawie wypowiedział się Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Na antenie Radia Plus przypomniał, że to na wniosek rolników, przedstawiciele gminy - sołtysi znaleźli się w komisjach szacujących szkody. - Dziwię się, że gminy, sołtysi nie chcą wspomóc swojego sąsiada rolnika, po to żeby być takim rozjemcą - powiedział.

Polityk przyznał, że widzi problem, ale o wprowadzeniu przymusu uczestnictwa sołtysów w komisjach raczej nie może być mowy i dodał, że "jeśli nie podejmą się tej pomocy, to będzie trzeba zmienić system".

łowiectwo, szacowanie szkód łowieckich, szkody łowieckie, szkody w uprawach, sołectwa, polski związek łowiecki

Sołtysi zawodzą ministra. Będą zmiany w szacowaniu szkód łowieckich?

- Jeżeli sołtysi nie włączą się w szacowanie szkód łowieckich, to będzie trzeba zmienić system, ja nie wykluczam jego zmiany - powiedział w czwartek Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Od 1 kwietnia obowiązuje znowelizowane Prawo...

Kowalczyk poinformował, że kwestia wynagradzania sołtysów za ich pracę w komisjach, miała zostać rozwiązana w drugim półroczu br.

- Mówiliśmy, że w momencie kiedy oszacujemy, jakie pieniądze są w Polskim Związku Łowieckim, jakie pieniądze idą na odszkodowania, to w drugim półroczu znajdziemy jakieś środki (dla sołtysów - PAP) - powiedział szef resortu środowiska.

Ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że "kwestia ta była również dyskutowana na ostatnim posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego 25 kwietnia 2018 r. z udziałem przedstawicieli samorządów gminnych oraz środowisk sołeckich.

Problem ten jest dostrzegany przez obie strony Komisji Wspólnej i zostanie rozwiązany w trybie pilnym przez Ministerstwo Środowiska we współpracy z MSWiA.
 

Poleć
Udostępnij