Słynne stadniny koni mają nowych szefów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2016,13:45 Aktualizacja: 22-02-2016,14:35
A A A

Szefowie Agencji Nieruchomości Rolnych dokonali zmian zarządów w Stadninach Koni w Janowie Podlaskim i Michałowie.

Prezesi Marek Trela (SK Janów Podlaski) i Jerzy Białobok (SK Michałów) zostali odwołani z pełnionych funkcji. Na p.o. prezesa pierwszej ze stadnin powołany został Marek Skomorowski, zaś p.o. szefa drugiej z nich została Anna Durmała.

Agencja Nieruchomości Rolnych informuje na swojej stronie internetowej, że zadaniem nowego kierownictwa spółek "jest kontynuowanie i rozwijanie hodowli koni arabskich czystej krwi".  Obie stadniny nadal będą traktowane przez ANR jako priorytetowe.

rejestracja koniowatych, dokumenty identyfikacyjne dla koniowatych, ministerstwo rolnictwa

Rząd przyjął projekt noweli ustawy dotyczący rejestracji koni

Czasowe zawieszenie lub cofnięcie uprawnień do wydawania dokumentów identyfikacyjnych dla koniowatych (koni) w przypadku naruszenia przepisów umożliwia projekt nowelizacji ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt, który...

Stadniny w Janowie Podlaskim i Michałowie figurują na liście spółek hodowli roślin uprawnych oraz hodowli zwierząt gospodarczych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej wyszczególnionych w rozporządzeniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak podaje portal wyborcza.pl Marek Trela pracę w Janowie Podlaskim zaczynał w 1978 jako weterynarz, a w roku 2000 został prezesem. Jest wiceprzewodniczącym Światowej Organizacji Konia Arabskiego. W tym gremium zasiada ekstraklasa arabiarzy. Jest także skarbnikiem Europejskiej Konferencji Hodowców Koni Arabskich. W czasach jego prezesury janowskie konie zdobyły dziesiątki czempionatów na całym świecie.

Z kolei Jerzy Białobok w Michałowie pracował 39 lat. Zaczął po studiach jako stażysta, był koniuszym, głównym hodowcą, a w 1997 roku został szefem stadniny. Na dwóch ostatnich Cavaliadach, największych imprezach konnych w kraju, otrzymał tytuły Hodowcy Roku. Michałowskie konie zdobywają czempionaty na całym świecie. Białobok jest także członkiem Światowej Organizacji Konia Arabskiego.

Obaj odwołani prezesi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" mówią, że... nic nie wiedzą o swoich następcach.

Poleć
Udostępnij