Siekierski usuwa listę importerów zbóż i przeprasza. Gembicka komentuje: czyżby darczyńcy z kampanii wyborczej zażądali odpłaty?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2024,16:15 Aktualizacja: 09-04-2024,17:31
A A A

Minister rolnictwa Czesław Siekierski wydał oświadczenie ws. listy importerów zboża z Ukrainy po usunięciu tego zestawienia ze strony internetowej resortu. Odpowiedziała mu jego poprzedniczka na tym stanowisku.

„Od kilku miesięcy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostępna była lista importerów zboża z Ukrainy. Lista ta, jako uchodząca w odbiorze społecznym za listę podmiotów, które przywoziły z Ukrainy tzw. zboże techniczne, spowodowała w wielu firmach dużo negatywnych skutków. Nie mogę cofnąć czasu ani decyzji mojej poprzedniczki, pani minister Anny Gembickiej, która upubliczniając listę, nie dostrzegła możliwych, szkodliwych efektów takiego działania” - napisał Siekierski.

Dodał, że od momentu zamieszczenia listy do MRiRW napływają „liczne skargi, żądania i oczekiwania sprostowań oraz zapowiedzi procesów sądowych”. To - jak podkreślił minister -  utwierdziło go w przeświadczeniu, że „decyzja o upublicznieniu listy była błędna i nieodpowiedzialna”.

wiceminister rolnictwa, lista importerów, zboże, zboże techniczne

Kołodziejczak: czekam na opinie prawne, by opublikować listę firm handlujących zbożem z Ukrainy

Czekam na opinie prawne, by opublikować listę firm handlujących zbożem z Ukrainy - poinformował w środę wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak. Dodał, że resort musi wykazać, że taka publikacja leży w interesie publicznym....

„W związku z tym zdecydowałem o usunięciu tej listy ze strony internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednocześnie chcę przeprosić wszystkie podmioty gospodarcze umieszczone na liście, które na skutek tej decyzji poniosły jakikolwiek uszczerbek lub doświadczyły kłopotów” - podsumował szef resortu rolnictwa.

Na platformie X ustosunkowała się do tej sprawy wspomniana wyżej była minister rolnictwa Anna Gembicka (PiS).

„No to mamy jasność. PSL w interesie firm, które sprowadzały zboże z Ukrainy, usuwa ją ze strony ministerstwa. Czyżby darczyńcy kampanii wyborczej niektórych posłów zażądali odpłaty? W czasie kampanii żądaliście pokazania listy, a po wyborach parlamentarnych i samorządowych ją ukrywacie. Czyli już wiemy czyj interes reprezentuje PSL, bo na pewno nie rolników” – skomentowała Gembicka.

Poleć
Udostępnij