Satelity w rolnictwie. Państwowe spółki powinny dawać przykład

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KOWR, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2019,12:50 Aktualizacja: 17-06-2019,12:57
A A A

"Satelity wysokich rozdzielczości - wsparcie nowoczesnego rolnictwa w Polsce" - to tytuł konferencji zorganizowanej w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

- Kontynuujemy dyskusję dotyczącą tego jak wykorzystywać w rolnictwie nowe technologie, które oferuje nam współczesny świat - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

kowr, piotr serafin, ocena stanu upraw, Teledetekcja satelitarna, zdjęcia satelitarne

Zdjęcia z satelity ocenią stan upraw. KOWR uruchomił ważny projekt

Ocena stanu upraw na podstawie zdjęć satelitarnych oraz typowanie pól zagrożonych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi to główne założenia uruchomionego w KOWR projektu "Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania Zasobem...

- Zmiany powinny rozpocząć się od elity polskiego rolnictwa, dlatego państwowe spółki powinny dawać przykład jak korzystać z innowacyjnych rozwiązań dostępnych na rynku - stwierdził szef resortu.

Polityk dodał, że Polska jest w tej chwili na 4. miejscu najszybciej rozwijających się państw na świecie. Na tle około 200 innych krajów świata nasza gospodarka rozwija się na tyle szybko, że również rolnictwo nie może od tego odstawać.

- Z moich doświadczeń, również z kontaktów z ministrami rolnictwa z innych krajów, dochodzę do wniosku, że jeżeli nie będziemy umieli skorzystać z tego, co rozwój cywilizacyjny i nowe technologie oferują, to przegramy z konkurencją i w sposób trwały będziemy odtwarzali to, co robią inni - stwierdził Ardanowski.

Celem konferencji było przedstawienie praktycznego wykorzystania obrazowań satelitarnych w rolnictwie - w szczególności do analizy wielkości obszarów i stopnia wpływu suszy na uprawy rolne, projektowania nawodnień terenów uprawnych oraz badań kwasowości gleby.

Współczesne rolnictwo wymaga wsparcia nowoczesnymi technologiami - w tym teledetekcją. Dzięki wykorzystaniu zdjęć pochodzących z satelit wysokiej rozdzielczości można mieć wpływ na zwiększenie produkcji roślinnej oraz skuteczne rozplanowanie nawożenia.

Techniki satelitarne mogą być ponadto wykorzystywane do oceny strat w plonach powstałych na skutek niekorzystnych warunków pogodowych (przymrozki, podtopienia, susza) lub szkodami spowodowanymi przez dziką zwierzynę oraz szkodniki. Podczas konferencji zaprezentowano także nowoczesne rozwiązania z zakresu technologii cyfrowych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj