Sadownicy mogą mieć tańszy prąd. Doradzą im eksperci

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2020,13:50 Aktualizacja: 26-05-2020,13:55
A A A

Eksperci z Mazowieckiej Agencji Energetycznej (MAE) pomogą sadownikom w szukaniu rozwiązań technologicznych, które pozwolą utrzymać koszty energii elektrycznej na optymalnym i przewidywalnym poziomie.

List intencyjny w tej sprawie podpisali w Warszawie przedstawiciele Związku Sadowników RP (prezes Mirosław Maliszewski i skarbnik Witold Piekarniak), Mazowieckiej Agencji Energetycznej (prezes Bartosz Dubiński i członek zarządu Marek Pszonka) oraz samorządu województwa mazowieckiego (marszałek Adam Struzik).

sadownictwo, unia owocowa, zbiory owoców iwarzyw

Sadownicy mają coraz więcej problemów

Wielu sadowników uważa, że ich działalność jest nieopłacalna. Za największe problemy uznali niskie ceny skupu owoców, rosnące koszty pracy oraz zagraniczne embarga. Według badania opublikowanego w raporcie Unii Owocowej "Trendy...

– Ten list to punkt wyjścia do szerokich działań zmierzających do wykorzystywania nowoczesnych, odnawialnych źródeł energii. Będziemy wspierać te działania. To strategiczny kierunek w polityce energetycznej Mazowsza, wyznaczany również przez priorytety Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że współpraca między MAE a polskimi sadownikami przyniesie wiele dobrego, zarówno na płaszczyźnie ekologicznej, jak i ekonomicznej - podkreślił Struzik.

Pszonka zapewniał, że sadownikom zostanie udzielone wsparcie eksperckie. - Pomożemy też w prowadzeniu projektów z zakresu zielonej energii w pełnym zakresie - od koncepcji, przez realizację, finansowanie, po rozliczenie projektu - wyjaśnił.

Agencja ma już zweryfikowane rozwiązania technologiczne, ze szczególnym uwzględnieniem OZE (w tym fotowoltaiki). A cena energii jest jednym z kluczowych elementów utrzymania konkurencyjności sektora rolniczego, a zwłaszcza branży sadowniczej.

- Chcemy wdrażać wśród sadowników innowacyjne metody produkcji energii elektrycznej na potrzeby gospodarstw. Będziemy popularyzować fotowoltaikę. Liczymy, że takie rozwiązania przyniosą nam dodatkowo również wymierne korzyści finansowe - wyjaśniał prezes Maliszewski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu