Sąd wydał przełomowy wyrok w sprawie znęcania się nad karpiami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Sonia Otfinowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-12-2020,8:00 Aktualizacja: 04-12-2020,14:49
A A A

Po niemal 10 latach postępowania warszawski sąd wydał przełomowy wyrok w sprawie znęcania się nad karpiami. Trzech pracowników hipermarketu, w którym sprzedawano ryby w niehumanitarny sposób, zostało skazanych na kary więzienia w zawieszeniu.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne publiczność nie mogła uczestniczyć w ogłoszeniu orzeczenia. O jego treści poinformowała PAP pełnomocniczka Fundacji "Noga w Łapę" mec. Karolina Kuszlewicz.

znęcanie się nad zwierzętami, padłe krowy i cielaki, Maciej Meler, potarzyca

Krowy padły z pragnienia. Rolnik skazany za znęcanie się nad zwierzętami

57-letni gospodarz z Potarzycy k. Jarocina (woj. wielkopolskie) został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. 24 krowy i cielęta padły z pragnienia, bo przez tydzień nie dostawały wody. Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury...

Sprawa sięga grudnia 2010 r., kiedy hipermarket E. Leclerc prowadził sprzedaż żywych karpi. Według Fundacji sprzedawane ryby nie miały zapewnionych humanitarnych warunków. Karpie były trzymane w skrzynkach bez wody, co w większości przypadków prowadziło do ich śmierci przez uduszenie. Po zakupie ryby pakowane były przez pracowników sklepu do plastikowych toreb, również bez wody.

O sprawie fundacja zawiadomiła prokuraturę, która jednak dwukrotnie umorzyła postępowanie. Skierowano więc do sądu posiłkowy akt oskarżenia przeciwko dwóm pracownikom sklepu oraz kierownikowi działu sprzedaży. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji sąd uznał, że działania podejmowane przez oskarżonych nie wypełniały znamion znęcania się nad zwierzętami.

Ostatecznie pełnomocnicy fundacji skierowali do Sądu Najwyższego kasację od wyroku sądu odwoławczego. SN w wyroku z grudnia 2016 r. uchylił go i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia sądowi pierwszej instancji. Kolejny proces przed Sądem Rejonowym Warszawa-Mokotów zakończył się w listopadzie, a teraz zapadł nieprawomocny wyrok.

znęcanie się nad bydłem, Lubówiec, powiat lpnowski, Alina Szram, Prokuratura Rejonowa w Brodnicy.

Rolnik wśród oskarżonych o znęcanie się nad bydłem

Sąd Rejonowy w Brodnicy wyda 13 października wyrok w sprawie czterech osób oskarżonych o znęcanie się nad zwierzęciem. Chodzi o sprawę zajmowania się bydłem oraz jego transportem. Cztery osoby zostały oskarżone o przestępstwo z artykułu 35....

Sąd skazał dwóch pracowników sprzedających ryby na karę dziesięciu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata, a kierownika działu sprzedaży na jeden rok w zawieszeniu na dwa lata.

- To jest bardzo adekwatna kara, ponieważ wówczas, kiedy ten czyn był popełniony, były przewidziane kary grzywny, ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do roku, więc to wcale nie jest - jakby się mogło niektórym wydawać - kara jakaś bardzo łaskawa - podkreśliła mec. Kuszlewicz.

Zaznaczyła przy tym, że fundacji nie chodziło o surowy wyrok, tylko "o pewien symbol", że takie postępowanie wobec ryb nie może obejść się bez kary.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj