Są najnowsze dane dotyczące wzrostu PKB. Czwarty kwartał gorszy od trzeciego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-01-2017,10:25 Aktualizacja: 20-01-2017,10:44
A A A

Tempo wzrostu PKB w czwartym kwartale 2016 roku może być nieznacznie niższe niż 2,5 proc. osiągnięte w trzecim kwartale - oceniają analitycy Ministerstwa Rozwoju.

"Uwzględniając opublikowane dane dotyczące sprzedaży detalicznej, należy oczekiwać, że aktywność sektorów usług i przemysłu była jedynie nieznacznie wolniejsza niż w trzecim kwartale 2016 roku. Tempo spadku aktywności w sektorze budowlanym w czwartym kwartale było najniższe w całym 2016 roku, a był to główny czynnik spowolnienia PKB w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku" - napisali eksperci resortu.

"W związku z tym należy oczekiwać, że dynamika roczna PKB w czwartym kwartale była jedynie nieznacznie niższa niż odnotowane w trzecim kwartale 2,5 proc." - dodano. Resort oczekuje w pierwszym kwartale bieżącego roku poprawy koniunktury zarówno w sektorach usług, jak i przemysłu.

"Oczekujemy także, że nastąpi stabilizacja w sektorze budowlanym, który powinien odnotować wzrost aktywności (w ujęciu rocznym) już w drugim kwartale br." - napisano. Analitycy MR prognozują, że w styczniu, przy dwóch dniach roboczych więcej niż przed rokiem, wzrost produkcji przemysłowej będzie zbliżony do 5 proc. rok do roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj