Rzecznik praw obywatelskich pyta ministra o pomoc suszową

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2020,13:25 Aktualizacja: 15-05-2020,13:30
A A A

Rolnicy skarżą się na przewlekłość rozpatrywania wniosków o wypłatę pomocy suszowej za rok 2019 - zauważył Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich (RPO). O wyjaśnienia poprosił ministra rolnictwa.

Rzecznik zwraca uwagę, że według informacji podawanych przez ministerstwo rolnictwa, na wypłatę tej pomocy za ubiegły rok oczekuje ok. 30-35 tys. gospodarstw, a zatem 10 proc. wnioskujących.

susza rolnicza, szacowanie strat w rolnictwie, pomoc suszowa, straty z powodu suszy

Rolnicy będą zgłaszać szkody suszowe elektronicznie

Trwają prace nad utworzeniem elektronicznego systemu zgłaszania przez producentów rolnych wniosków o oszacowanie strat w uprawach spowodowanych przez suszę - poinformowało ministerstwo rolnictwa. W piśmie do rolniczego samorządu...

Rekompensaty miały być wypłacone już ok. 220 tys. z nich. Ale rzetelność tych informacji budzi wątpliwości w związku z informacją udostępnioną w kwietniu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wynika z niej bowiem, że od chwili uruchomienia pomocy w 2019 r. do ARiMR wpłynęło blisko 355 tys. wniosków na kwotę 2,3 mld zł. Podano, że do 21 kwietnia wypłacono jedynie 963 mln zł, a do rozpatrzenia pozostało nadal ponad 215 tys. wniosków.

"Wskazuje to na dużo większy niż wynikający z informacji MRiRW odsetek wciąż nierozpoznanych wniosków. Wiele wątpliwości podnoszonych jest także w odniesieniu do wysokości kwoty przeznaczonej na pomoc suszową za rok ubiegły i obecny. Informacje podawane w tym zakresie są niejednoznaczne" - stwierdza RPO.

Tymczasem do jednoznacznych, spójnych informacji o pomocy suszowej obywatele mają pełne prawo na podstawie art. 61 Konstytucji (prawo do dostępu do informacji publicznej o działalności organów władzy).

susza hydrologiczna, susza rolnicza, Sergiusz Kieruzel, wody polskie

Polsce grozi największa susza w historii pomiarów

Susze nawiedzają Polskę od lat, ale w tym roku sytuacja jest wyjątkowo poważna. Hydrolodzy alarmują, że jeżeli nie pojawią się długotrwałe opady deszczu czeka nas jedna z największych klęsk w historii. - Notujemy bardzo poważne zjawisko suszowe na...

"Problemy w funkcjonowaniu programu pomocy budzą niepokój RPO zwłaszcza wobec dyskutowanego zagrożenia suszą na dużą skalę w tym roku. A podjęcie odpowiednich, skutecznych działań w zakresie przeciwdziałania skutkom katastrof naturalnych jest obowiązkiem władzy publicznej. Zgodnie bowiem z art. 74 Konstytucji, władze prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom" - przytacza rzecznik.

Dlatego poprosił Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa o precyzyjne dane, ilu rolników otrzymało pomoc po suszy w 2019 r. wraz z podaniem sumy wypłaconych kwot i średnich danych przypadających na gospodarstwo.

RPO chce też wiedzieć, ilu gospodarzy jeszcze czeka na rozpatrzenie wniosków i wypłatę rekompensaty za ubiegły rok. Szef resortu rolnictwa został ponadto poproszony o wyjaśnienie przyczyn przewlekłości w rozpatrywaniu wniosków i o wskazanie kryteriów, na których podstawie szacuje się poniesione w wyniku suszy straty.

Bodnar spytał również, jaka jest ogólna kwota na wypłatę pomocy za rok 2019 oraz jaka jest planowana w tym roku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu