Rząd zapowiada skuteczniejszą walkę ze smogiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2017,10:00 Aktualizacja: 13-01-2017,10:33
A A A

Zachęty finansowe do wymiany kotłów, zmiany w prawie dotyczące jakości kotłów grzewczych, czy program Czyste powietrze - to niektóre mechanizmy do walki ze smogiem, które zapowiada Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju.  

Polityk był pytany o inicjatywy resortu rozwoju dotyczące walki ze smogiem. - Mamy kilkanaście bardzo ciekawych propozycji, w tym również (...) podpisanie rozporządzenia w zakresie jakości kotłów, które zdecydowanie poprawi jakość powietrza - powiedział.

jakość powietrza, smog, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zanieczyszczenie powietrza

Walka ze smogiem musi być teraz priorytetem

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza przeznaczyć blisko 10 mld zł na poprawę jakości powietrza w Polsce. Urzędnicy przekonują, że środki unijne i krajowe - dostępne w kilkunastu działaniach i programach priorytetowych,...

Szef resortu zapowiedział też rozporządzenia dotyczące paliw, czy elektromobilności. - Na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów potwierdziliśmy i wypracowaliśmy kilkanaście nowych działań z obszaru podniesienia jakości powietrza. Ustaliliśmy również (...), że będziemy mieli specjalny program "Czyste Powietrze". To był temat, którym rząd zajmie się na zasadach priorytetowych. Mamy też wiele dodatkowych pomysłów - dodał.

Morawiecki zapowiedział zmianę jakościową w stosunku do działań, które były wcześniej podejmowane, wskazał na m.in. instalowanie czujników w specjalnych miejscach, upowszechnienie badań jakości powietrza, działania dotyczące spalanych materiałów, ale także zachęty ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dopłaty do wymiany kotłów na ekologiczne.  

Wskazał m.in. na program termoizolacji, domy pasywne. - To wszystko zdecydowanie poprawi jakość powietrza. To będą punkty, które zaproponujemy Radzie Ministrów już w najbliższy wtorek, czyli za kilka dni - zapowiedział.
ochrona środowiska, emisja co2, co2, Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa

Elektrofiltry trafią na kominy. Mniej zanieczyszczeń w powietrzu

Aby ograniczyć tzw. niską emisję nie trzeba rezygnować z węgla. Skutecznym sposobem redukcji zanieczyszczeń powietrza mogą być elektrofiltry montowane na kominach w gospodarstwach domowych - przekonuje Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa (CZH). CZH...

Rozporządzenie resortu rozwoju dotyczące kotłów ma wyeliminować ze sprzedaży tzw. kopciuchy, które nie spełniają podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków.

Od 2018 r. nie będzie można sprzedawać czy montować w Polsce kotłów na paliwa stałe, które nie będą miały najwyższej, piątej klasy parametrów emisyjnych. Nowe restrykcje będą dotyczyły kotłów o mocy nie większej niż 500 kW, czyli takich, jakie stosowane są w domowych kotłowniach.

Organizacje pozarządowe informują, że rocznie na 200 tys. sprzedanych pieców węglowych w naszym kraju - 140 tys. stanowią tanie, o niskich standardach emisyjnych.

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska prowadzone są programy, które mają przyczyniać się do lepszej jakości powietrza. Chodzi m.in. o program Region (200 mln zł), z którego będzie można uzyskać dopłaty m.in. do kotłów. NFOŚ stawia też na geotermię, na którą przeznaczono 500 mln zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu