Rząd szykuje ustawy, które przyniosą zmiany na wsi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Konopka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2021,10:30 Aktualizacja: 24-05-2021,10:34
A A A

Myślę, że żadna Polka i żaden Polak nie obrazi się jeżeli powiemy, że trochę mniej środków finansowych będą mieli urzędnicy, a trochę więcej Polacy - przekonuje Grzegorz Puda, minister rolnictwa pytany o zmiany w finansach samorządów po wprowadzeniu założeń Polskiego Ładu.

Szef resortu podkreślał, że strategia ma poprawić życie w wielu obszarach, także na wsi. Zmiany dla tych mieszkańców mają wprowadzić zapisy w dwóch ustawach - o rodzinnych gospodarstwach rolnych oraz o kodeksie rolniczym.

Polska - nasza ziemia, Polski Ład, mateusz morawiecki, rozwój  wsi, inwestycje rolnicze

Premier zdradził, ile środków pójdzie na inwestycje rolnicze i rozwój wsi

Mateusz Morawiecki poinformował, że w ramach Polskiego Ładu na inwestycje rolnicze i inwestycje, które rozwijają wieś, będzie przeznaczone ok. 34 mld euro. Zapowiedział też m.in. wspieranie rodzinnych gospodarstw. Szef rządu gościł w firmie...

Pierwsza zmiana będzie dotyczyła możliwości przechodzenia na emeryturę bez zdawania gospodarstwa.

- To bardzo ważne, aby udało się wprowadzić ten zapis, ponieważ wielu rolników w tej chwili chciałoby przejść na emeryturę, ale niestety jednym z warunków, który na to nie pozwala jest zdanie gospodarstwa. Chcemy to zmienić, chcemy, aby rolnicy mieli wybór - zapowiedział polityk.

Rząd chce też zachęcić młodych ludzi, by pozostawali na wsi i mieli zapewnione dobre warunki życia i możliwości rozwoju, ze żłobkami, przedszkolami czy szerokopasmowym internetem.

- Trzeci cel to korzystne dla rolników zmiany dotyczące legislacji i podatków czy akcyz - dodał Puda. Jak zapowiedział, jeszcze w czerwcu lub na początku lipca rząd przedstawi projekt nowej ustawy, która wprowadzi zmiany dotyczące wsi i rolników.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj