Rząd przygotowuje zmiany w kontroli jakości produktów rolno-spożywczych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2020,10:00 Aktualizacja: 30-10-2020,12:59
A A A

Doprecyzowanie zasad kontroli jakości produktów rolno-spożywczych, w tym sprzedawanych przez internet, zawiera rządowy projekt nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Jak poinformowano, w projekcie zaproponowano szereg przepisów doprecyzowujących zasady kontroli i postępowania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS).

IJHAR-S, inspekcja handlowa, jakość artykułów rolno-spożywczych

IJHAR-S zmienia strukturę i będzie gotowa do nowych zadań

Dostosowania struktury organizacyjnej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych do nowych zadań - zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa. "W związku z przejęciem przez IJHAR-S z dniem 1 lipca części...

Jednocześnie proponowane są zmiany przepisów w zakresie "Produktu polskiego" i wprowadzenia znaku jakości "DobrostanPlus".

Wskazano, że kontrole produktów sprzedawanych przez internet będą prowadzone przez anonimowe pobieranie próbek.

Kontrola działalności zakładów żywienia zbiorowego będzie ponadto możliwa przez zakup kontrolny produktu. Organy Inspekcji będą mogły podczas kontroli otrzymać pomoc policji.

Wyniki kontroli będą mogły być podawane do publicznej wiadomości.

Proponuje się też wprowadzenie przepisów umożliwiających wyróżnienie produktów pochodzących od lub ze zwierząt utrzymywanych w warunkach podwyższonego dobrostanu przez oznakowanie ich informacją "DobrostanPlus".

Projekt ma zostać przyjęty w drugim kwartale przyszłego roku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj