Rząd pracuje nad waloryzacją emerytur rolniczych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Piotr Doczekalski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-11-2022,11:25 Aktualizacja: 15-11-2022,12:44
A A A

Trwają pracę nad waloryzacją emerytur rolniczych. Myślę, że od 1 marca emeryci rolnicy będą już otrzymywać waloryzację porównywalną do tej z ZUS - mówił w Kępnie (woj. wielkopolskie) Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Podczas spotkania z rolnikami wicepremier podkreślił, że ten rok jest nietypowy. - Od kilkudziesięciu lat nie było tak trudnego. Jeszcze na dobre nie skończyła się pandemia, a od 24 lutego mamy brutalną agresję Rosji na Ukrainę i związane z tym konsekwencje - mówił.

dopłaty do nawozów, Henryk Kowalczyk, rynek nawozów, zakłady nawozowe, ceny nawozów

Minister przyznaje, że problem wysokich cen nawozów nie został rozwiązany

Czynimy starania, żeby ewentualnie wprowadzić dopłaty do strat poniesionych przez zakłady nawozowe i żeby można było nawozami handlować w cenie 3-4 tys. zł za tonę - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa podczas spotkania z rolnikami w...

Dodał, że wojna w Ukrainie, oprócz konsekwencji związanych z bezpieczeństwem oraz falą uchodźców ma też skutki ekonomiczne związane głównie ze wzrostem cen energii i surowców energetycznych. - To przekłada się bezpośrednio na sytuację ekonomiczną w rolnictwie - choćby ceny gazu wpływają bardzo mocno na stawki nawozów - powiedział Kowalczyk.

Polityk podkreślił, że rząd reaguje w miarę możliwości, aby złagodzić skutki wojny. W tym kontekście wymienił m.in. dopłaty do nawozów. Mówił też o pomocy dla producentów trzody chlewnej po zatrzymaniu eksportu do Chin, która - jak zapowiedział - będzie kontynuowana.

Zdaniem Kowalczyka Krajowa Grupa Spożywcza "sprawdziła się już w boju". - W momencie, kiedy próbowano wzbudzić panikę na rynku zbóż, mówiąc, że magazyny są zalane ukraińskim zbożem, co nie do końca było prawdą. Miało to na celu skupienie od rolników zboża po zaniżonej wartości, a wtedy my powiedzieliśmy, że będziemy skupować pszenicę co najmniej po 1,4 tys. za tonę. Rynek się ustabilizował i reszta musiała się dostosować - mówił.

Wicepremier mówił też o emeryturach rolniczych. - Rolnicy mogą już przechodzić na emeryturę i nie muszą przekazywać gospodarstw. Trwają pracę nad waloryzacją kwotową. Myślę, że od 1 marca emeryci rolnicy będą już otrzymywać waloryzację porównywalną do tej z ZUS - mówił.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu