Rząd ciągle może liczyć na poparcie rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-02-2021,19:20 Aktualizacja: 22-02-2021,19:27
A A A

Mimo próby przeforsowania "piątki dla zwierząt", licznych problemów na rynkach rolnych oraz niedostatków we wsparciu wygląda na to, że rząd może nadal liczyć na poparcie znacznej części rolników.

Z najnowszego badania sondażowni CBOS wynika, że gabinet Mateusza Morawieckiego popiera 32 proc. Polaków, czyli tyle samo, ile w poprzedniej edycji zapytań. Więcej o 3 proc. jest przeciwników, a ich liczba urosła tym samym do 43 proc. 22 proc. społeczeństwa obojętnie odnosi się natomiast do rządu.

Plan Strategiczny WPR 2023-2027, krir, ekoschematy, przyoranie obornika

4 godziny na przyoranie obornika? Izby biją na alarm

Ekoschematy planowane w nowej unijnej Wspólnej Polityce Rolnej mogą kosztować rolników dużo dodatkowej pracy i pieniędzy. Czy za każdym razem gospodarz zdąży przyorać rozsypany obornik w 4 godziny i potwierdzić to aplikacją? W związku...

Z samego premiera jest zadowolonych 39 proc. badanych, a skreśla go 48 proc. Przy ocenie polityki gospodarczej Rady Ministrów proporcje wynoszą odpowiednio 34 proc. i 54 proc.

Dane zgromadzone w najnowszym badaniu CBOS wskazują, że rząd może bardzo liczyć na wsparcie osób starszych, notując 56 proc. głosów na "tak" wśród osób powyżej 65 lat, wobec zaledwie 10 proc. wśród najmłodszych badanych.

Inne grupy, gdzie ma najwięcej zwolenników, to obywatele z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym oraz o najniższych dochodach.

W dalszym ciągu stosunkowo dobre notowania rząd ma na wsiach, których 40 proc. przedstawicieli wyraziło swoje poparcie dla niego. A co jeśli wyłonić ze środowiska wiejskiego stricte rolników?

zmiany w KRUS, ubezpieczenie społeczne rolników, grzegorz puda, ministerstwo rolnictwa

Zmiany w KRUS? Puda: resort nie ma z tym nic wspólnego

Żaden projekt ustawy dotyczący zmian w ubezpieczeniu społecznym rolników nie wpłynął do resortu rolnictwa i ani ministerstwo ani KRUS nie uczestniczyły w roboczych pracach nad takim rozwiązaniem - przekazał w oświadczeniu Grzegorz Puda, szef...

Według CBOS oni także w sile 40 proc. popierają gabinet Morawieckiego. Pod tym względem spośród grup społeczno-zawodowych wyprzedzają ich tylko emeryci (55 proc.) i renciści (50 proc.).

Zdaniem ekspertów na stosunek do rządu silnie oddziałują kwestie światopoglądowe. I to właśnie w tym aspekcie należy prawdopodobnie szukać dużego wsparcia gospodarzy.

Jednocześnie wygląda na to, że sporo racji mogli mieć politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy w czasie, gdy rządzący forsowali tzw. piątkę dla zwierząt, czyli ustawę oprotestowaną gremialnie przez środowiska rolnicze, twierdzili w kuluarach, że wieś zagłosuje na tę partię mimo wszystko.

Dlaczego? Jak wyjaśniali przedstawiciele PiS nie ma bowiem dla tego ugrupowania alternatywy dla mieszkańców obszarów wiejskich.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement