Rynek konopi może rozwijać się jeszcze szybciej. Potrzebne zmiany w przepisach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-02-2020,13:45 Aktualizacja: 25-02-2020,14:47
A A A

W Polsce rozwija się rynek konopi. W ubiegłym roku areał upraw zgłoszonych do dopłat z ARiMR zwiększył się prawie dwukrotnie - o 1,5 tysięca hektarów.

Konopie są wydajne i można je uprawiać - pod pewnymi warunkami - na niemal każdej glebie, ale co istotne znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłu.

uprawa konopi, uprawa, reaktywacji zniszczonych gleb

Uprawa konopi dobrą alternatywą dla podstawowej produkcji

Uprawa konopi jest bardzo perspektywiczna. Jest to roślina, która można wykorzystać w niemal we wszystkich branżach, ma właściwości prozdrowotne i pomaga chronić środowisko - wynika z prezentacji przedstawionych na posiedzeniu sejmowej...

Przybywa więc chętnych, by inwestować m.in. w ubrania, kosmetyki czy produkty budowlane z konopi. Zdaniem ekspertów uprawy do celów przemysłowych mogłyby być objęte lżejszymi regulacjami. Równolegle rozwija się także wykorzystanie konopi w medycynie.

- Mamy możliwość uprawy w Polsce konopi włóknistych, nazywanych też konopiami przemysłowymi, oczywiście po przejściu określonych procedur. Są też obostrzenia, które dotyczą składnika psychoaktywnego, który występuje w konopiach. To THC - tetrahydrokannabinol. Jest wymóg, aby uprawa - niezależnie od tego, czy jest na nasiennictwo, czy na włókno - mieściła się w 0,2 proc. THC w biomasie - mówi agencji Newseria Biznes Patrycja Bartosz-Burdiak, radca prawny w Kancelarii Bartosz-Burdiak, prezes zarządu Orbis Cannabis.

Według danych (uprawy deklarowane do płatności dla rolników) Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2017 roku areał upraw konopi włóknistych wynosił 1288 ha, rok później 1969 ha, a w ubiegłym już 3556 ha.

WIDEO Mówi Patrycja Bartosz-Burdiak, radca prawny w Kancelarii Bartosz-Burdiak, a także prezes zarządu Orbis Cannabis


konopie siewne, konopie oleiste, choroby konopi oleistych, zgnilizna twardzikowa, patogeny konopi, szara pleśń, IWNiRZ

Choroby konopi oleistych w Polsce

W uprawie polowej i szklarniowej konopi bardzo często dochodzi do znacznej utraty plonu z powodu licznych chorób i szkodników. Agrofagi przyczyniają się także do obniżenia jakości uzyskiwanych surowców, w tym do zmiany...

Liczby te nie odzwierciedlają jednak całej powierzchni zajętej pod uprawę konopi włóknistych, bo część rolników nie deklaruje jej do przyznania płatności gruntowych.

Konopie włókniste znajdują zastosowanie w takich branżach jak włókiennictwo, papiernictwo, budownictwo czy kosmetyka. Jak ocenia prezes Orbis Cannabis, lekkie rozluźnienie prawodawstwa pozwoliłoby jeszcze bardziej zdynamizować rynek.

- Każdy akt prawny można udoskonalić. Chodzi np. o inwestorów i producentów konopi włóknistych, którzy chcą prowadzić produkcję na nasiennictwo, cele budowlane, włókiennicze, celulozowe w tym zakresie, gdzie poziom THC jest niższy niż 0,2 proc. Tutaj można zaproponować trochę lżejsze regulacje - wprowadzić możliwość zgłoszenia uprawy bez konieczności przechodzenia wszystkich skomplikowanych procedur. W tym aspekcie konopi niemedycznych faktycznie można by bardziej poluzować system legislacyjny - ocenia Patrycja Bartosz-Burdiak.

Nasze przepisy nie są w tej kwestii tak liberalne jak np. amerykańskie, ale już bardziej niż francuskie czy niemieckie.

konopie medyczne, uprawa konopi, konopie włókniste, jarosław sachajko

Uprawa konopi medycznych budzi kontrowersje. Kto ma się tym zająć?

Czy konopie medyczne powinien móc uprawiać każdy? Czy jednak tylko mający wiedzę agrarną rolnicy? A może taką uprawę należy powierzyć wyłącznie państwu przez podległe mu instytuty badawczo-naukowe... O dobrodziejstwie konopi medycznych i...

Drugą sferą wykorzystania konopi jest zdrowie. W listopadzie 2017 roku weszła w życie ustawa legalizująca marihuanę do celów medycznych.

Dzięki temu od ponad dwóch lat kurację konopiami medycznymi może przepisać każdy lekarz.

Legalne wyroby wydawane są wyłącznie w aptekach na podstawie recepty lekarskiej. Ich skład jakościowy i ilościowy jest ściśle określony oraz kontrolowany na każdym etapie produkcji.

- W tym przypadku uprawa nie jest dozwolona, ale import i dystrybucja konopi medycznych funkcjonują już na polskim rynku. Jest to możliwe po przejściu licznych procedur rejestracyjnych, ale to również furtka otwarta dla pacjentów, którzy potrzebują takiej terapii - mówi ekspertka.

Z raportu "The Poland Cannabis White Papers" przygotowanego przez Prohibition Partners wynika, że wartość krajowego rynku konopnego za 8 lat sięgnie 2 mld euro. Cały europejski rynek będzie wart ok. 123 mld euro.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement