Rozpoczęły się testy przesyłu gazu z terminala LNG do sieci

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2016,15:05 Aktualizacja: 08-01-2016,15:10
A A A

Około trzech miesięcy potrwają testy odbioru gazu ziemnego z terminala LNG w Świnoujściu do krajowego systemu przesyłowego - poinformował PAP operator gazociągów przesyłowych Gaz-System.

- Rozpoczęte 7 stycznia testy polegają na sprawdzaniu systemów sterowania procesem przy wykorzystaniu wszystkich urządzeń zainstalowanych na terminalu LNG w różnych parametrach technicznych – mówi Małgorzata Polkowska, rzecznik prasowy Gaz-Systemu.

Terminal LNG w Świnoujściu, transport gazu, metanowiec

Terminal w Świnoujściu może przyjąć pierwszej dostawy LNG

Terminal LNG w Świnoujściu uzyskał wszelkie wymagane prawem dokumenty na przyjęcie transportu gazu z pierwszego metanowca, który ma zawinąć do gazoportu w połowie grudnia. Terminal uzyskał zgodę na rozpoczęcie procedury schładzania i...

- W zbiornikach LNG zainstalowane są pompy niskociśnieniowe, które pompują skroplony gaz ziemny ze zbiorników do układu pomp wysokociśnieniowych – relacjonuje Polkowska. Dodaje, że skroplony gaz ziemny pompowany jest do układu regazyfikatorów, w których następuje proces podgrzewania skroplonego gazu ziemnego i zmiana stanu gazu z postaci ciekłej na gazową.

Gaz przepływa później do stacji pomiarowej, a następnie trafia do sieci przesyłowej Gaz-Systemu. Później kierowany jest do stacji gazowych wysokiego ciśnienia, a następnie do sieci dystrybucyjnej i odbiorców.

- Do monitorowania prac terminala LNG służy system, który umożliwia sterowanie procesem regazyfikacji w zależności od przeprowadzanych prób eksploatacyjnych oraz w przyszłości od zapotrzebowania na paliwo gazowe - mówi Polkowska.

Jak dodaje rzeczniczka, gaz dostarczany do systemu przesyłowego podczas rozruchu terminala LNG będzie spełniał odpowiednie wymogi jakościowe oraz będzie zgodny z normą obowiązującą w kraju. Zakończenie rozruchu uzależnione jest od przebiegu testów i potrwa około trzech miesięcy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement