Rozmowy o wieprzowinie i promocja Polski. Minister jedzie na ważne targi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-01-2019,10:05 Aktualizacja: 17-01-2019,10:16
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa będzie uczestniczył w targach "Zielony Tydzień w Berlinie, które rozpoczynają się w piątek. Podczas imprezy przewidziane są rozmowy na temat handlu żywymi świniami między Polską a Litwą.

- Będę przez kilka dni spotykał się z ministrami rolnictwa, politykami z całego świata. Na Gruene Woche przyjeżdża ok 70 ministrów. Chcemy zaprezentować nasze rolnictwo, nasze atuty i przewagi, pokazać polską żywność, i to jakim dynamiczne rozwijającym się krajem jesteśmy w zakresie eksportu - poinformował szef resortu.

litwa, handel wieprzowiną, import świń, Giedrius Surplys, Darius Remeika

Litwa sprawdzi sprowadzane z Polski świnie i wieprzowinę

W tym tygodniu Litwa zamierza dokładnie przyjrzeć się sprowadzanym z Polski świniom i mięsu wieprzowemu - zapowiada Darius Remeika, kierownik tamtejszej Państwowej Służby Kontroli Żywności i Weterynarii. Jest to reakcja na obowiązujący od połowy...

Zaznaczył, że bardzo ważne są kontakty z rynkiem niemieckim.

- Dla nas jest to jeden z podstawowych rynków zbytu, sprzedajemy do UE 80 proc. eksportowanej żywności, z tego dużą część do Niemiec - podkreślił polityk.

Ardanowski poinformował, że został zaproszony przez niemiecka minister rolnictwa do otwarcia targów jak i do zabrania głosu w panelu dyskusyjnym ministrów rolnictwa na temat przyszłości rolnictwa, jego nowoczesności.

Najważniejszym punktem wizyty w Berlinie będą zaplanowane na piątek rozmowy z Vytenisem Andriukaitisem, komisarzem UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności oraz ministrem rolnictwa Litwy dotyczące na temat handlu żywymi świniami między Polską a Litwą.

Targi "Zielony Tydzień" w Berlinie, to bodaj największa impreza wystawiennicza dedykowana żywności na świecie. W tym roku odbędzie się po raz 84.

inspekcja bezpieczeństwa żywności, żywność, Jan Krzysztof Ardanowski

Ardanowski: na razie nie będzie jednej inspekcji bezpieczeństwa żywności

Na razie nie będzie jednej inspekcji bezpieczeństwa żywności, natomiast jest propozycja połączenia Inspekcji Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych z Inspekcją Handlową - poinformował w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof...

W targach uczestniczy ponad 1 700 wystawców z całego świata. Odbywa się ok. 300 wydarzeń specjalistycznych z udziałem przedstawicieli przemysłu spożywczego, hurtowni, handlu detalicznego i gastronomii.

Od kilku lat w ramach targów odbywa się Światowe Forum Wyżywienia i Rolnictwa (GFFA). Spotyka się ponad 80 ministrów rolnictwa i producentów żywności z całego świata. Tematami do dyskusji jest wykorzystanie surowców odnawialnych, produkty ekologiczne, cyfryzacja rolnictwa oraz dalszy rozwój i modernizacja obszarów wiejskich.

Motywem przewodnim polskiego wystąpienia jest hasło "Polska smakuje".

Instytucje i regiony uczestniczące w Międzynarodowych Targach Grüne Woche 2019 to: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Województwo Dolnośląskie, Województwo Kujawsko-Pomorskie, Województwo Wielkopolskie oraz Organizacja Producentów Ryb Jesiotrowatych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj