Rolnik zarobi, konsument niedrogo kupi. Powstanie państwowa sieć sklepów?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Musiał PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-05-2020,20:20 Aktualizacja: 29-05-2020,20:45
A A A

- Jest pomysł powołania podmiotu na rynku spożywczym, który płaciłby uczciwe ceny rolnikom i oferował nieprzesadnie wygórowane ceny konsumentom - mówi Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.

Polityk pytany był w piątek w TVP Info o "pomysł inwestycyjny" powołania instytucji, która zajmowałaby się sytuacją na rynku spożywczym, aby rodzime podmioty miały większe szanse w konkurowaniu z zagranicznymi, na czym tracą rolnicy.

holding spożywczy, ksc, artur soboń, Krzysztof Kowa, rynek rolno-spożywczy

Holding spożywczy powstanie do końca roku. Doradca pomoże

Specjalnie powołany doradca wskaże etapy przekształcania Krajowej Spółki Cukrowej w holding spożywczy. Decyzje mają zapaść do końca roku - wynika z -wypowiedzi Artura Sobonia, wiceministra aktywów państwowych. - Podpisaliśmy...

Mówił, że poprzedni rząd doprowadził do wyprzedaży polskiego sektora rolno-spożywczego. Wyjaśnił, że prowadzi to do takiej sytuacji, że gospodarz dostaje bardzo mało za swoje produkty, niewiele jest w stanie na nich zarobić, a konsument bardzo dużo płaci w sklepie.

- Gdzieś po drodze ten zysk, ta marża jest zgarniana. Pomysł, o którym mówimy, to zebrać to, co jeszcze w domenie publicznej z tego sektora zostało - np. cukrownie, trochę innych zakładów, to kilkadziesiąt podmiotów rozproszonych w kraju. Zajmują się tym zewnętrzni doradcy, specjaliści biznesowi czołowej światowej renomy, żeby te resztki sektora poskładać, zobaczyć, gdzie łańcuchy dostaw są przerwane i tam być może warto coś pozyskać z rynku, dokupić jakiś podmiot - mówił Horała.

Dodał, że nie należy przy tym wykluczać handlu, pewnie głównie hurtowego. Zaznaczył, że gdyby jednak trafiła się okazja, bowiem teraz mamy spowolnienie gospodarcze i niektóre firmy mogą być sprzedawane poniżej wartości, nie są wykluczone także przejęcia na rynku handlu detalicznego.

holding spożywczy, dochody rolników, Krajowa Spółka Cukrowa, Elewarr, rynki hurtowe

Holding spożywczy ma wesprzeć rolników

Utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, tzw. narodowego holdingu, ma przyczynić się do wzrostu dochodów rolników. Koncepcja spółki jest już gotowa, trwają rozmowy na temat kapitału zakładowego - poinformował Jan Krzysztof...

- Tak, żeby powstał na rynku podmiot, który płaci uczciwe ceny rolnikom, jednocześnie oferuje produkty konsumentom również nie po przesadnie wygórowanych cenach, dzięki temu wpływa na rynek - tłumaczył wiceminister.

- On nie będzie nigdy na rynku dominował, ale jeżeli taki podmiot się pojawi, to wtedy inne będą musiały się do warunków gry dostosować. Nie będą mogły już na przykład przesadnie zawyżać cen oferowanych konsumentom - dodał Horała.

O tworzeniu holdingu spożywczego wspominał Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych. Wcześniej Artur Soboń, wiceminister w tym resorcie powiedział w money.pl, że rząd nie wyklucza utworzenia państwowej sieci sklepów spożywczych, w ramach działań wspierających sektor rolno-spożywczy.

Dodał, że takiej sieci nie dałoby się utworzyć organicznie i trzeba byłoby się zastanowić nad akwizycjami.

W ubiegłym roku przedstawiciele rządu informowali, że planowane jest utworzenie Narodowego Holding Spożywczego (wymienne nazwy to Krajowa/Polska Grupa Spożywcza), który ma wspierać polskich producentów żywności.

Koncepcja holdingu opiera się na konsolidacji spółek działających w branży rolno–spożywczej w oparciu o wiodącą rolę Krajowej Spółki Cukrowej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj