Rolnik załatwi sprawę nie wychodząc z domu. KRUS wdraża nowe rozwiązania

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2021,14:20 Aktualizacja: 12-05-2021,14:23
A A A

Jednym z priorytetowych działania KRUS jest wdrażanie nowych rozwiązań informatycznych, pozwalających rolnikom na załatwienie spraw "nie wychodząc z domu" - poinformowała prezes Aleksandra Hadzik.

Środowa wideokonferencja prasowa była związana z 30-leciem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Grzegorz Puda, minister rolnictwa podkreślił, że rolnictwo jest strategiczną gałęzią gospodarki.

kleszcze, borelioza, choroby zawodowe rolników, krus

KRUS ostrzega przed wysypem kleszczy. Mogą zagrozić rolnikom

Przyroda budzi się powoli do życia, a wraz z nią rośnie aktywność kleszczy. Wiosenny wysyp pajęczaków odnotowywany jest obecnie na terenie całego kraju - podkreśla Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Z względu na to, że kleszcze...

Opiera się na małych i średnich gospodarstwach rodzinnych. Praca rolnika jest trudna dlatego wymaga wsparcia na wielu płaszczyznach. Jednym z takich obszarów jest rolnicze ubezpieczenie społeczne.

- KRUS nieprzerwanie od 30 lat służy rolnikom - to dzięki tej instytucji wypłacane są emerytury, renty, świadczenia wypadkowe, macierzyńskie, chorobowe, ale także jest możliwość rehabilitacji leczniczej dla rolników - mówił szef resortu.

Jak zauważyła Hadzik, już w 2016 r. Kasa uruchomiła portal e-KRUS, który pozwala na zdalne załatwianie spraw. Korzysta z niego kilkadziesiąt tysięcy ubezpieczonych.

Każdy odwiedzający portal ma dostęp do podstawowych informacji, a po za rejestrowaniu się na portalu możliwy jest dostęp do spersonalizowanych danych np. do historii ubezpieczenia, do informacji o wysokości składek czy też do informacji o zbliżających się terminach płatności.

turnusy rehabilitacyjne dla rolników, centra rehabilitacji rolników, krus, pandemia koronawirusa

Centra rehabilitacji znowu otwarte dla rolników. Konieczny test

18 marca rozpoczną się pierwsze - po przerwie spowodowaną pandemią koronawirusa - turnusy rehabilitacyjne w centrach rehabilitacji rolników - poinformowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. "Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji...


Za pośrednictwem platformy ePUAP można natomiast zdalnie zgłosić wypadek przy pracy rolniczej, ale też tą drogą przesłać wniosek o wypłatę świadczenia. Jest to usługa, z której mogą skorzystać rolnicy posiadający profil zaufany czy podpis kwalifikowany.

Hadzik zapowiedział, że na przełomie II i III kwartału KRUS uruchomi e-usługę, dzięki czemu rolnik będzie mógł samodzielnie pobrać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ubezpieczenie społeczne.

- Pracujemy także nad uruchomieniem interfejsu do rejestru Urzędu Stanu Cywilnego, dzięki takiemu mechanizmowi będziemy mogli pozyskiwać elektroniczne akty urodzenia, ślubu, akty zgony potrzebne podczas rozpatrywania różnego rodzaju wniosków o świadczenia - powiedziała.

Ważną działalnością KRUS jest rehabilitacja lecznicza. Kasa posiada 6 ośrodków rehabilitacji na ternie kraju, a od początku działalności leczonych w nich było 360 tys. rolników. Prezes zaznaczała, że obecnie jest potrzeba poszerzenia zakresu rehabilitacji o leczenie po przebyciu Covid-19.

Rehabilitacja w pierwszym etapie będzie prowadzona w dwóch centrach: w Jedlcu i w Szklarskiej Porębie. Będą to 21 turnusy, pierwszy rozpocznie się już 24 maja.

W KRUS jest obecnie ok. 2,3 mln ubezpieczonych i świadczeniobiorców.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj