Rolnik na kwarantannie. Co z obiecanym zasiłkiem?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-05-2020,14:40 Aktualizacja: 08-05-2020,14:43
A A A

Co prawda rządowa "tarcza antykryzysowa" przewiduje zasiłki dla rolników objętych kwarantanną lub hospitalizacją z powodu koronawirusa, ale nie określono jeszcze, jak mają być wypłacone i skąd będą pochodzić pieniądze.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomniała w komunikacie, że zgodnie z obowiązującym przepisem art. 31zy3 ustawy z 2 marca o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, rolnikowi i jego domownikom - w sytuacji objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z koronawirusem - przysługuje zasiłek.

pracownicy sezonowi, kanada, Marie-Claude Bibeau, przetwórstwo żywności

Rząd opłaci kwarantannę pracowników sezonowych

Rząd Kanady poinformował, że w ramach pomocy dla farmerów i sektora przetwórstwa żywności przeznaczył 50 mln dolarów kanadyjskich (CAD) na sfinansowanie dwutygodniowej kwarantanny zagranicznych pracowników. Marie-Claude...

Ma mieć wymiar 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (1300 zł brutto). Ale szczegółów wsparcia jeszcze nie ma.

Kasa wskazała bowiem, że trwają prace legislacyjne nad doprecyzowaniem wspomnianego art. 31zy3 ustawy.

"Mają na celu umożliwienie Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyznawanie i wypłatę ubezpieczonemu rolnikowi i domownikowi zasiłku z tytułu objęcia kwarantanną, określenie zasad jego przyznawania i wypłaty oraz wskazanie źródła jego finansowania. Po zakończeniu prac legislacyjnych Kasa niezwłocznie opublikuje szczegółowe zasady dotyczące przyznawania i wypłaty tego zasiłku i zamieści stosowny wniosek" - czytamy w komunikacie z 8 maja.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021