Rolnicy skarżą się na ARiMR. RPO pisze do prezesa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2019,19:10 Aktualizacja: 12-10-2019,9:10
A A A

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich poinformował o wpływających do niego skargach na niekompetencję oraz przewlekłe załatwianie spraw i wypłaty środków unijnych przez ARiMR. Wystąpił w tej sprawie do szefa agencji.

W piśmie do Tomasza Nowakowskiego poprosił o wyjaśnienia oraz informację, jakie działania zostaną podjęte w celu usprawnienia działalności tej ważnej instytucji na rzecz rolników.

arimr, jan krzysztof ardanowski, maria fajger, tomasz nowakowski

Ardanowski ostro krytykuje ARiMR. Wyciekło nagranie z narady

- Skandalem jest to, że tysiące wniosków na modernizację leżą i nie są obrobione - grzmiał Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa na spotkaniu z kierownictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nagranie z wystąpieniem...

Przekonuje, że sprawność rozpatrywania wniosków rolników ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia zasady zaufania obywateli do państwa, prawa do dobrej administracji oraz zasady równości. Wszyscy gospodarze powinni przecież mieć możliwość korzystania z należnych im środków bez opóźnień i na równych zasadach.

Rzecznik podparł się jednocześnie ujawnionym niedawno nagraniem ze spotkania ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z kierownictwem ARiMR, gdzie szef resortu rolnictwa w dosadny sposób zwracał uwagę na opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków o wsparcie, co może nawet skutkować utratą unijnych funduszy przez Polskę. Taką groźbę dostrzega również RPO.

Przekonuje, że rolnicy często kierują do jego biura skargi na niekompetentne i przewlekłe załatwianie spraw przez pracowników agencji.

"Szczególnie niepokoi wydawanie decyzji o konieczności zwrotu nienależnie przyznanych dopłat wiele lat po wypłaceniu środków, kiedy zostały już one wydane przez rolników zgodnie z przeznaczeniem. Powtarzającym się problemem jest też obsługa zaliczek wypłacanych dorocznie rolnikom" - czytamy w serwisie informacyjnym rzecznika.

jan krzysztof ardanowski, arimr, narada w arimr, prow, środki unijne

Minister Ardanowski zapewnia. Nie było tajnej narady w ARiMR

To nie była żadna tajna narada w ARiMR, ale narada, na której uczulałem kierownictwo, aby nie doszło do zagrożenia wydatkowania środków unijnych - powiedział w czwartek w Golubiu-Dobrzyniu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski....

Do tego dochodzi wytykane także przez ministra m.in. częste kierowanie przez pracowników ARiMR do wnioskodawców pism o przedłużeniu terminu, uzasadnianych koniecznością zajęcia stanowiska przez prawnika czy nadużywanie drogi sądowej i prowadzenie windykacji w sprawach beznadziejnych.

"Rzecznikowi znany jest problem funkcjonowania systemu informatycznego do obsługi wniosków o płatności bezpośrednie dla rolników. W piśmie z 23 listopada 2018 r. o wynikach kontroli ‘Zapewnienie systemu informatycznego do prawidłowej realizacji płatności bezpośrednich dla rolników’ prezes Najwyższej Izby Kontroli informował RPO, że niezbędna jest intensyfikacja działań ARiMR na rzecz ograniczenia zależności od wykonawcy systemu, w tym budowy własnych kompetencji co do utrzymania i rozwoju systemów informatycznych" - wskazano w wystąpieniu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement