Copy LinkXFacebookShare

Rolnicy rekrutowani do uprawy wiesiołka

W Sejnach na Podlasiu, we współpracy miasta z przedsiębiorstwem, powstaje fabryka produktów leczniczych. Zyskać będą mogli na tym okoliczni rolnicy, rekrutowani do uprawy wiesiołka.

Zakład ma zbudować spółka, której akcjonariuszami są miasto oraz firma MT-Pharma. Samorząd właśnie przekazał grunty pod inwestycję o wartości szacowanej na blisko 2 mln złotych.

Docelowo w zakładzie mają powstawać rozpuszczalne lekowe substancje czynne oraz medyczna marihuana. Na początek przewidziano jednak produkcję olejów tłuszczowych tłoczonych na zimno. Dlatego ruszył także nabór chętnych do uprawy wiesiołka.

– Ustaliliśmy z naszym inwestorem, że rozpoczynamy rekrutację dwudziestu rolników do programu szkoleniowego dotyczącego tej rośliny. Prosimy ich o zgłaszanie gruntów. W tym roku spółka chce wydzierżawić 10 hektarów pod testową uprawę. Przy okazji rolnicy będą uczeni jej hodowli. Postaramy się zdobyć kompetencje razem z nimi. W przyszłym roku potrzebujemy bowiem aż 100 hektarów pod te uprawy – powiedział Radiu Białystok Arkadiusz Nowalski, burmistrz Sejn.

Wiesiołek to grupa roślin, do której należy około 120 gatunków. Najbardziej pospolity, także w Polsce, jest dwuletni. Olej z wiesiołka od dawna używany jest do celów leczniczych.
 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Policjanci odzyskali skradziony ciągnik. Dwie osoby staną przed sądem

Hodowla

Choroba niebieskiego języka. Aż 28 nowych ognisk!