Rolnicy ostro o wspieraniu międzyplonów i zadrzewień śródpolnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-01-2022,18:15 Aktualizacja: 17-01-2022,18:30
A A A

Potrzeba międzyplonów ścierniskowych jest dyskusyjna, a zadrzewienia śródpolne jako działanie sprzyjają wręcz spekulacjom - wskazywali delegaci Forum Rolniczego w Dzierżoniowie (woj. dolnośląskie).

Efektem dyskusji rad izb rolniczych z powiatów: dzierżoniowskiego, ząbkowickiego i strzelińskiego są uwagi dotyczące zmian w systemie płatności w ramach PROW, które Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej przekazał do resortu rolnictwa.

międzyplony, wysiew międzyplonów

Potrzeba więcej czasu na międzyplony. Rolnicy mogą stracić pieniądze

O przedłużenie terminu wysiewu międzyplonów ścierniskowych do 4 września br. i możliwość utrzymania ich na polu przez 8 tygodni – wystąpił Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych do ministra rolnictwa. W ocenie samorządu rolniczego...

Jeśli chodzi o dopłaty do międzyplonów ścierniskowych, dyskutanci podkreślili, że wielu rolników czeka do 1 czy 15 października, żeby szybko je zaorać.

Blokuje to ich ocenie terminowy siew zbóż, narażając rolnika na straty w plonach.

"O ile poplony ozime mają jeszcze jakiś sens, to wysiew ich w terminie do 20 sierpnia i utrzymywanie przez 8 tygodni to fikcja niewpływająca w żaden sposób na polepszenie warsztatu racy rolnika, a bardzo często przyczyniająca się do pogorszenia tego warsztatu - negatywny bilans wodny w ziemi. Wysiew międzyplonów ścierniskowych zawsze wiąże się z uszczupleniem zasobów wody dostępnej w glebie, jak i zawartych w niej składników pokarmowych, co rodzi dyskusję, czy powyższe są tak naprawdę potrzebne" - czytamy w wystąpieniu.

Ostro potraktowano w nim ponadto dopłaty do zadrzewień śródpolnych, które - jak pisaliśmy - są wprowadzane z argumentacją, że sprzyjają utrzymywaniu wody na polach i przeciwdziałają erozji wietrznej gleb.

zadrzewienia śródpolne, Plan Strategiczny na lata 2023-2027, PROW 2014-2020

Pieniądze na zadrzewienia śródpolne coraz bliżej. Znamy szczegóły

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ma zostać wzbogacony o wsparcie na tworzenie zadrzewień śródpolnych. Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ministra rolnictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie...

W ocenie dolnośląskich gospodarzy, dopłaty do zadrzewień to działanie, które sprzyja spekulacji. Osoby posiadające grunty, a nieprowadzące de facto żadnej działalności rolniczej, uzyskają bowiem kolejną pomoc finansową. W efekcie nie chcą wydzierżawiać ziemi prawdziwym rolnikom, bo im się to po prostu nie opłaca.

"Z jednej strony rolnicy dostają dopłaty do maszyn: kombajnów, opryskiwaczy, które często ulegają uszkodzeniom przez przeszkody terenowe, takie jak drzewa i zakrzaczenia, a z drugiej strony płaci się za drzewa i krzaki, a nie produkcje rolną. Może to pogorszyć możliwości produkcyjne działek sąsiednich, zmienić stosunki wodne czy też wpłynąć niekorzystnie na melioracje funkcjonujące w gruncie, np. przerwanie drenów" - czytamy w piśmie do resortu.

Dalej podkreślono, że przez takie działania nadal dopłaty mogą wpływać do osób, które tylko posiadają grunty, a nie użytkują je rolniczo. "Mamy masę pseudorolników, którzy posiadają grunty jedynie pod dopłaty unijne. Takie działanie tylko sprzyja takim patologiom" - zaznaczono w wystąpieniu DIR.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement