Rolnicy mają dostać większy zwrot akcyzy za paliwo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-07-2021,9:55 Aktualizacja: 05-07-2021,9:57
A A A

W trzecim kwartale rząd planuje przyjąć projekt ustawy zakładający większy zwrot akcyzy za paliwo wykorzystywane w rolnictwie - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Propozycja była zapowiadana w Polskim Ładzie.

Na stronach rządowego wykazu prac legislacyjnych pojawiła się informacja na temat projektu nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

kontrola jakości paliw, benzyna, olej napędowy, UOKiK, Inspekcja Handlowa

"Ropa" gorsza od benzyny. Inspekcja zbadała jakość paliw

1,88 proc. skontrolowanych próbek paliw płynnych zakwestionowała w ubiegłym roku Inspekcja Handlowa. To troszkę więcej niż w 2019 roku (1,86 proc.). Częściej nieprawidłowości dotyczyły oleju napędowego niż benzyny. To ważna informacja dla...

Zaproponowano zwiększenie limitu zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych ze 100 l do 110 l oraz limitu zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP) z 30 l do 40 l, w przypadku prowadzenia chowu i hodowli bydła, do którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji.

Projekt w tej sprawie był zapowiadany podczas prezentacji Polskiego Ładu, a zgodnie z wykazem rząd planuje go przyjąć w trzecim kwartale 2021 roku.

Strona rządowa wyjaśnia, że proponowane rozwiązania mają na celu zmniejszenie kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych, przez zwiększenie wsparcia finansowego do wykorzystywanego w produkcji rolnej paliwa.

W ostatnich latach koszty produkcji rolnej zwiększyły się m.in. z powodu drożejącego paliwa, a przy niskich cenach jakie uzyskują producenci rolni, produkcja staje się coraz mniej opłacalna.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement