Rolnicy łatwiej kupią ziemię. Rewolucji w prawie jednak nie będzie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2017,8:45 Aktualizacja: 06-12-2017,9:00
A A A

Ministerstwo rolnictwa chce ułatwić rolnikom kupowanie i sprzedawanie gruntów uprawnych. Wiceminister Zbigniew Babalski zastrzega jednak, że nie dojdzie do wywrócenia pakietu ustaw z kwietnia 2016 roku o ochronie ziemi rolnej, a więc nie będzie rewolucji w systemie obrotu takimi gruntami.

Będą za to zmiany, o które wnoszą organizacje rolnicze. Już w momencie, kiedy powstawały poprzednie przepisy resort zapowiadał, że będzie modyfikować prawo, jeśli okaże się to konieczne - przypomina środowy "Nasz Dziennik".

kupno ziemi przez spółki przesyłowe, spółki przesyłowe, ziemia rolna, kowr, andrzej duda

Prezydent postawił kropkę nad ustawą. Mogą kupić ziemię bez zgody KOWR

Spółki przesyłowe będą mogły kupować ziemię rolną bez zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - przewiduje nowela ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowela ma ułatwić państwowym...

- Życie pokazało, iż niektóre zapisy trzeba zmienić, bo po prostu przeszkadzają rolnikom - powiedział wiceminister.

Zmiany, które chce wprowadzić ministerstwo do ustawy dotyczą m.in. ułatwień dla rolników, którzy chcą handlować gruntami między sobą. Poza tym zostanie rozszerzona definicja osób bliskich o rodzeństwo rodziców, pasierbów, zięcia oraz synową - i im także bez żadnego kłopotu - rolnik będzie także mógł przekazać swój grunt, tak jak wcześniej dzieciom czy wnukom.

Łatwiej też będą mogły kupować ziemię uprawną osoby do 40. roku życia, które jeszcze nie do końca wypełniają definicję rolnika indywidualnego lub nie mają uprawnień, aby taką nieruchomość nabyć, a chciałyby rozpocząć samodzielną działalność rolniczą. Nie będą więc musiały wykazywać się np. 5-letnim okresem zamieszkania w gminie, w której chcą kupić ziemię.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj