Rolnicy dotknięci podtopieniami dostaną pomoc

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-05-2019,8:05 Aktualizacja: 30-05-2019,8:11
A A A

- Państwo udzieli pomocy rolnikom, których grunty zostały podtopione podczas ostatnich wezbrań rzek - zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- Jeżeli gdzieś straty występują (w związku z podtopieniami - PAP), tak jak na południu Polski, trzeba szacować i będzie pomoc - powiedział szef resortu na antenie TVP Info.

powódź 2019, zalane pola, podkarpackie, rolnicy, powódź, rolnictwo

Tysiące hektarów pod wodą, ogromne straty w gospodarstwach

Gdy jeszcze w kwietniu i na początku maja rolnicy z południowej Polski narzekali na katastrofalną suszę, nikt nie przypuszczał, że sytuacja tak szybko się zmieni. Wystarczyło kilkanaście deszczowych dni, aby rzeki wylały, a tysiące hektarów...

Polityk przypomniał, że istnieje mechanizm pomocy dla rolników, który działa w każdej sytuacji, zarówno w czasie suszy, jak i podczas powodzi.

- W zeszłym roku mieliśmy dramatyczną suszę. Zastosowaliśmy pomoc (...) i jeżeli się pojawiają inne klęski żywiołowe, jak podtopienia, gradobicia, wielka woda, która przychodzi, czy też susza, która groziła nam bardzo mocno, (...) to wtedy zasada jest prosta. Samorządy, czy rolnicy kontaktują się z wojewodami, są powoływane komisje do szacowania, które określają wielkość trat i państwo udzieli pomocy. Na to są środki - zaznaczył Ardanowski.

Minister podkreślił, że w ubiegłym roku rząd "nie ociągał się" i szybko wypłacił pieniądze za straty związane z suszą; tak samo będzie w tym roku w razie jakichś klęsk i pomoc będzie udzielana zarówno rolnikom na południu Polski, ale również gdyby pojawiły się niewielkie straty wraz z przesuwaniem się fali wezbraniowej na Wiśle.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!