Rolnictwo jest fundamentem gospodarki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-07-2021,9:20 Aktualizacja: 05-07-2021,9:23
A A A

Rolnictwo jest niezwykle ważną częścią gospodarki, absolutnym jej fundamentem, z uwagi na to, że zabezpiecza niezwykle istotną część bezpieczeństwa krajowego - bezpieczeństwo żywnościowe - powiedział Andrzej Duda, podczas finału konkursu AgroLiga 2020.

Prezydent w czasie gali zorganizowanej w ogrodach Pałacu Prezydenckiego powiedział, że odczuwa dumę z tego, że jesteśmy w stanie wyłonić co roku w wyniku niezwykle szczegółowych i sprawiedliwych eliminacji tych, którzy radzą sobie najlepiej. Podkreślił, wręczając laury, są przykładem dla innych.

pomoc covidowa, arimr, ministerstwo rolnictwa, krir

Rolnicy dostali pomoc cowidową. Agencja zażądała od wdowy zwrotu pieniędzy

Jest odpowiedź ministerstwa rolnictwa na wystąpienie rolniczego samorządu w sprawie problemu wypłaty spadkobiercom beneficjentów wsparcia w ramach mechanizmu "Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem...

- Wszyscy państwo przyczyniacie się do budowy potencjału rolnictwa, czynicie je nowocześniejszym, na tym szeroko pojętym rynku rolnym działając pokazujecie innym, że można, jesteście dla nich wzorcem - mówił polityk.

Jak wskazał, najważniejszym aspektem jest to, że rolnictwo w Polsce przekłada się na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Według Dudy nie zdawać sobie sprawy z tego, co to znaczy może tylko ktoś, kto nigdy nie odczuwał głodu, kto nigdy nie był w sytuacji, że zabrakło jedzenia.

Zwrócił uwagę, że w Polsce sytuacji braków żywnościowych nie było już od ponad 30 lat i to jest zasługa krajowych producentów rolnych. Zwrócił ponadto uwagę, że nasza żywność podbija też rynki światowe.

Gospodarz gali podkreślił, że produkcja rolna musi się mierzyć z wieloma ryzykami. Tymi naturalnymi, które w ciągu kilku minut potrafią zniweczyć roczną pracę rolnika, ale też tymi rynkowymi. Dodał, że szczególnie ubiegły rok był pełen wyzwań związanych z pandemią, która także wpłynęła na sektor rolny.

Prezydent na końcu uroczystości pogratulował wszystkim laureatom AgroLigi 2020, życzył im udanego sezonu w 2021 roku. - Szczęść Boże wszystkim polskim rolnikom - podsumował.

Mistrzem krajowym AgroLigi w kategorii firma został Zakład Przetwórstwa Mięsnego GROT J. Grot. W kategorii rolnik, wyróżniono dwa gospodarstwa - prowadzone przez Monikę i Piotra Wójcików oraz przez Małgorzatę, Dariusza, Natalię i Damiana Zarębów. Przyznano też kilkanaście tytułów wicemistrza i laureata AgroLigi 2020.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj