Rodzinne ogrody działkowe ze wsparciem. ARiMR będzie przyjmować wnioski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2022,13:40 Aktualizacja: 10-05-2022,13:45
A A A

50 mln zł wsparcia otrzymają rodzinne ogrody działkowe. Środki mają zostać przeznaczone m.in. na zwiększenie terenów zieleni oraz działania ekologiczne ograniczające hałas i zanieczyszczenie powietrza - poinformował Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Szef MFiPR przybliżył projekt "Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych". - To pierwszy program, który wpisuje się w oczekiwania samych działkowców. Wyniknął bezpośrednio z tego, że działkowcy zainterweniowali, że warto byłoby pobudzić taką potrzebę rozbudowy właśnie terenów zielonych, które często w miastach są zielonymi płucami, które są m.in. miejscem do spotkań - powiedział.

rolnictwo ekologiczne, produkcja ekologiczna, MRiRW, nasiona wysokiej jakości

Rolnicy ekologiczni mają dostać wyższe wsparcie

Rząd przyjął projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Określone zostały w nim kompetencje organów dotyczące systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną, zgodnie z...

Rodzinne ogrody działkowe otrzymają 50 mln zł unijnego wsparcia na zwiększenie terenów zieleni oraz działania ekologiczne ograniczające hałas i zanieczyszczenie powietrza.

Pieniądze mają pochodzić z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2021. W większości będą to środki, których beneficjentami będą stowarzyszenia i struktury ogródków działkowych. - Dzięki temu proces będzie przebiegał sprawnie. Mieszkańcy czy działkowicze będą mogli środki wykorzystać przede wszystkim na zwiększenie terenów zieleni, mówię tutaj o możliwości pewnej rozbudowy w ramach ogródków działkowych, na przykład poprzez zielone dachy czy tarasy, a także np. przygotowanie instalacji do zwiększania retencji wody, a także działania ekologiczne związane z zanieczyszczeniem powietrza czy też ochroną zwierząt - tłumaczył Puda.

Działkowicze będą mogli też zakupić narzędzia do prac działkowych.

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa podkreślił, że program umożliwi poprawę infrastruktury ogródków działkowych, wodociągowej czy drogowej, a także wesprze uprawy żywności na własne potrzeby.

rolnictwo ekologiczne, PROW 2014-2020, Plan Strategiczny dla WPR2023-2027, Zielony Ład

Rolnictwo ekologiczne bez mechanizmu degresywności dopłat

Rezygnację ze stosowania mechanizmu degresywności płatności ekologicznych od 2022 r. - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił do prac rządowych. Oznacza to, że gospodarstwa powyżej 50 ha nie będą miały zmniejszonej...

- Ta mała infrastruktura będzie służyła temu, aby wszyscy mieli możliwość rekreacji, dobrego, godnego wypoczynku, ale też produkcji żywności na własne potrzeby. Ufam, że będzie to znakomita promocja żywności ekologicznej. Mam nadzieję, że nastąpi przeniesienie tego modelu produkcji ekologicznej żywności na gospodarstwa rolne. Działkowicze mogą się już przygotowywać do składania wniosków. Niebawem ruszy nabór. W maju pierwsze wnioski będą mogły być składane - powiedział szef MRiRW.

Przyjmowaniem wniosków i operacyjną stroną programu zajmie się Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa.

- 50 mln zł, które zostało na ten cel, to kwota niemała, jeżeli chodzi o rodzinne ogrody działkowe. Mamy ok. 4,5 tys. stowarzyszeń, które w takiej formule działają. Pojedynczy grant to kwota od 10 tys. do 100 tys. zł. Ważne jest to, że pokrywane są w 100 proc. koszty kwalifikowane, czyli mówiąc wprost niewymagany jest wkład własny - poinformowała Halina Szymańska, prezes ARiMR.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu