Resort rolnictwa o nowej pracowni diagnostyki ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-09-2023,12:15 Aktualizacja: 12-09-2023,12:20
A A A

Otwarcie i funkcjonowanie nowej Pracowni Diagnostyki Afrykańskiego Pomoru Świń kosztowało przez 2 lata ponad 4,5 mln zł. Badania zlecone przez organy Inspekcji Weterynaryjnej będzie ona mogła wykonywać od 1 października br.

Resort rolnictwa odniósł się do interpelacji posła Krzysztofa Piątkowskiego (KO) w sprawie funkcjonowania Laboratorium Diagnostyki ASF w Piotrkowie Trybunalskim przy Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Łodzi. Parlamentarzysta zawarł w wystąpieniu kilka pytań „w związku z wątpliwościami” odnośnie tej placówki.

ognisko asf u świń, wirus asf, asf w Polsce, trzoda chlewna, dziki, asf w Wielkopolsce, trzoda chlewna, GIW, GLW

Ognisko ASF wybuchło po dłuższej przerwie

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 22. ogniska ASF u świń w Polsce w 2023 roku. Ognisko ASF nr 2023/22 zostało wyznaczone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego...

Badania od października

Jak poinformowało w odpowiedzi ministerstwo, od lipca 2021 r. do lipca 2023 r. na otwarcie i funkcjonowanie Pracowni Diagnostyki ASF wydano w sumie 4 618 793,86 zł, w tym na: drobny sprzęt laboratoryjny - 210 039,71 zł, urządzenia laboratoryjne - 1 688 796,82 zł, agregat prądotwórczy - 65 000,00 zł, remonty - 1 806 711,45 zł, meble laboratoryjne - 43 290,00 zł, inne usługi (np. przeglądy, usługi dźwigowe, naprawy) - 23 163,87 zł, testy diagnostyczne, odczynniki, środki dezynfekcyjne - 781 792,01 zł.

„Pracownia Diagnostyki ASF wchodząca w skład Laboratorium Oddziału Terenowego w Piotrkowie Trybunalskim działa, jednak będzie mogła wykonywać badania zlecone przez organy Inspekcji Weterynaryjnej od dnia 1 października 2023 r. Z tą bowiem datą główny lekarz weterynarii dokonał wyznaczenia laboratorium” – przekazało ministerstwo.

lasy państwowe, nadleśnictwo przasnysz, oprysk, bariera zapachowa, dziki, afrykański pomór świń, asf

Leśnicy kontra ASF. Bariera zapachowa ma ograniczyć migrację dzików

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody, leśnicy wykonali barierę zapachową, która ma ograniczyć migrację dzików, co jest elementem walki z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). „W związku ze wzrostem...

Szereg niezbędnych działań

Podkreśliło jednocześnie, że aby pracownia mogła wystąpić o takie wyznaczenie, wcześniej musiała wykonać szereg niezbędnych działań, takich jak przygotowanie dokumentacji, odbycie przez personel wielu specjalistycznych szkoleń, przeprowadzenie walidacji metod badawczych, wdrożenie metod, wykonanie badań biegłości oraz przygotowanie pracowni do audytu PCA (Polskie Centrum Akredytacji) i uzyskanie akredytacji, tak by spełnić wymagania odpowiedniego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE).

„Na obecnym etapie funkcjonowania laboratorium wykonano szereg koniecznych oznaczeń i badań próbek. Do końca czerwca wykorzystano 86 testów (1 test to 96 oznaczeń), co oznacza, że wykonano 8256 oznaczeń” – zaznaczył resort.

Warto dodać, że oficjalnie otwarta w maju br. pracownia została zlokalizowana w Piotrkowie Trybunalskim, ponieważ powiat piotrkowski jest największym pod względem hodowli trzody chlewnej w regionie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu