Rekordy nie zostały pobite, ale są zadowoleni ze zbiorów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
04-09-2017,13:20 Aktualizacja: 04-09-2017,13:38
A A A

- Ten rok był dla rolników dobry, choć nie rekordowy - uważa Herbert Czaja, prezes Opolskiej Izby Rolniczej. W regionie trwają jeszcze prace polowe, ale zdecydowana większość zbóż jest już zebrana.

- Jesteśmy w tej chwili po zbiorach, co prawda jeszcze kukurydza stoi, bo będzie szła na zielonkę, a później na ziarno. Patrząc na to, co zebraliśmy, czyli pszenicę, jęczmień - to  wszystkie zboża dały dobry plon - mówi szef OIR w rozmowie z Polskim Radiem Opole.

zboża, rynek zbóż, produkcja zbóż, eksport zbóż, areał upraw zbóż,

Polska coraz mocniejsza na rynku zbóż

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów podawanych przez Sparks Polska w sezonie 2016/17 Polska sprzedała 6,18 mln ton zbóż. To o 0,94 mln ton (18 proc.) więcej niż w poprzednim roku handlowym. Znawcy rynku podkreślają, że...

W tym południowym województwie niespodziewanie obfite były w bieżącym roku zbiory gryki.

To bardzo kapryśna roślina i rolnicy nie do końca wiedzą, co wpłynęło na tak duży plon. Pewne jest również, że w tym roku będzie także zdecydowanie więcej miodu gryczanego.

- Ceny oczywiście nie rozpieszczają rolników. Już od wielu lat są jednak w miarę stabilne. Nie ma już tych huśtawek, jak to swego czasu było, 600 zł a potem 1200 zł - mówi na koniec prezes Czaja.

Ceny pszenicy oscylują na Opolszczyźnie wokół 630 zł za tonę.

źródło: Polskie Radio Opole
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu