Rada do spraw hodowli koni powołała zespoły robocze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2016,8:00 Aktualizacja: 17-05-2016,9:01
A A A

Na pierwszym posiedzeniu Rady ds. hodowli koni powołano 6 roboczych zespołów - poinformował Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa. Rada ma wypracować kompleksowy program hodowli koni w Polsce w oparciu o stadniny państwowe.

W skład Rady powołano 36 przedstawicieli nauki, ekspertów i hodowców. Na pierwsze posiedzenie przyjechało więcej osób, bo resort rolnictwa zaprosił dodatkowo jeszcze kilku prywatnych hodowców - wyjaśnił wiceszef resortu i dodał, że formuła Rady jest otwarta.

rada do spraw hodowli koni, hodowla koni, konie, zbigniew Babalski, waldemar humięcki

Rada do spraw hodowli koni zaczyna działalność

Zarządzeniem ministra rolnictwa została powołana Rada ds. hodowli koni. Jej przewodniczącym został Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa, a jego zastępcą Waldemar Humięcki, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych. W skład Rady weszło 36....

Przewodniczącym Rady jest Babalski, a jego zastępcą Waldemar Humięcki, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych. Wiceminister w rozmowie z PAP ocenił, że dyskusja była bardzo owocna, koncentrowała się na przyszłości hodowli koni w Polsce i jeździectwa. W jego ocenie, widać było chęć współpracy.

Wiceminister poinformował, że powołano 6 zespołów. Przewodniczącym zespołu ds. koni arabskich została prof. Krystyna Chmiel; ds. rozwoju hodowli koni pełnej krwi i ras szlachetnych prof. Marian Kaproń; ds. bioróżnorodności i postępu biologicznego prof. Zbigniew Jaworski; ds. koni sportowych i rekreacyjnych prof. Andrzej Raś; ds. rozrodu i opieki weterynaryjnej prof. Sławomir Pietrzak oraz ds. rynku hodowlanego i użytkowania gospodarczego koni prywatny hodowca koni Mariusz Gołębiowski.

Rada ma wypracować kompleksowy program hodowli koni w Polsce w oparciu o stadniny państwowe, chodzi o zachowanie i rozwój rasy. Jak zauważył Babalski, populacja koni w ostatnich latach spadła w Polsce drastycznie z ok. 1 mln sztuk do 360 tys.

Praca będzie odbywała się w zespołach roboczych. Plenarne posiedzenie przewidywane jest prawdopodobnie na początku września.

Poleć
Udostępnij