Pszczelarze apelują do ministra. Chcą emisji spotów w telewizji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2018,14:20 Aktualizacja: 04-04-2018,14:47
A A A

Związki i stowarzyszenia pszczelarzy z Lubelszczyzny w liście do ministra podkreślają, że - mimo apeli i akcji informacyjnych - wciąż istnieje problem wytruć zapylaczy. Proponują emisję spotów edukacyjnych w publicznej telewizji.

- Nie mamy pełnych statystyk dotyczących wytruć. Wiele sytuacji kończy się na typowym postępowaniu dotyczącym ustalenia sprawcy - mówi Piotr Różyński, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim".

walmart, drony zapylające, pszczoły robotyczne, pszczoły, zapylanie roślin

Pszczoły zagrożone wyginięciem. Drony zapylające mają ruszyć do akcji

Walmart złożył wniosek o patent dla robotycznych pszczół, które w dokumentach opisane są jako "drony zapylające". Gigant amerykańskiego handlu najpewniej planuje dzięki temu przejąć część kontroli nad produkcją rolną....

Do pierwszych zatruć pszczół środkami ochrony roślin dochodzi wczesną wiosną, kiedy kwitną drzewa owocowe w sadach. W związku ze zbliżającym się sezonem wegetacyjnym, środowisko pszczelarzy i Lubelska Izba Rolnicza przypominają, że problem wytruć zapylaczy, w tym pszczół miodnych, niebawem powróci.

"Uwzględniając dotychczasowe doświadczenia, jak również głosy środowisk pszczelarskich, uważamy, że należy położyć większy nacisk na kwestie związane z budowaniem świadomości społeczeństwa w tym szczególnie rolników, co do istotnej roli jaką pełnią zapylacze w procesie rozwoju roślin" - czytamy w piśmie do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa.

Autorzy apelu zaznaczają, że mimo nagłaśniania tematu przez apele czy akcje informacyjne problem nadal istnieje. W przekonaniu autorów lepsze efekty można osiągnąć przez m.in. emisję spotu informacyjno-edukacyjnego o konieczności ochrony zapylaczy i zapewnienia bezpieczeństwa żywności w kontekście nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin.

Pszczelarze piszą, by minister rozważył możliwość jego przygotowania i emisję w telewizji publicznej w godzinach nadawania programów o tematyce rolniczej. Zdaniem sygnatariuszy apelu należałoby też pomyśleć o wsparciu działań Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która zajmuje się przypadkami zatruć pszczół.
 

źródło: "Dziennik Wschodni"

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!