PSL: groźne choroby atakują Polskę, a minister Jurgiel ciągle śpi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2016,10:10 Aktualizacja: 06-12-2016,15:18
A A A

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu PSL będzie się domagać od Krzysztof Jurgiela, ministra rolnictwa informacji o działaniach, jakie chce podjąć, by zapobiec rozprzestrzenianiu się w Polsce wirusa ptasiej grypy H5N8 - zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, szef ludowców.

Polityk podkreślił, że w budżecie państwa powinno znaleźć się przynajmniej 0,5 mld zł rezerwy na odszkodowania dla tych, którzy ponieśli straty w wyniku ptasiej grypy a także afrykańskiego pomoru świń (ASF).

ptasia grypa, deszczno, lubuskie, drób, gęsi, Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii

Skorupski: ognisko ptasiej grypy zlikwidowane

Ognisko ptasiej grypy zostało zlikwidowane, wszystkie ptaki zostały zutylizowane - poinformował Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii. Dodał, że konsekwencją wystąpienia choroby u ptaków hodowlanych mogą być obostrzenia...

- Nasz niepokój budzi brak działań, które nie zostały podjęte od momentu pozyskania informacji, że ptasia grypa występuje we Francji i w Niemczech. Co przez ten rok zrobił minister Jurgiel, co zrobiło ministerstwo rolnictwa? - pytał na konferencji prasowej Kosiniak-Kamysz.

- Na najbliższym posiedzeniu Sejmu będziemy domagać się rzetelnej informacji ministra rolnictwa o zmianach, jakie zamierza wprowadzić, żeby zabezpieczyć Polskę i polskich hodowców drobiu przed tym niebezpiecznym wirusem - zapowiedział polityk.

W Deszcznie (woj. lubuskie) na jednej z ferm gęsi wykryto ognisko wirusa H5N8, nazywanego ptasią grypą. Jego obecność potwierdziły badania padłych ptaków przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach.

Na fermie padło ok. 700 gęsi, kilkaset pozostałych żywych ptaków zostało zutylizowanych. Wyznaczony został obszar zapowietrzony wokół ogniska choroby o promieniu ok. 3 km oraz obszar zagrożony – wokół ogniska o promieniu ok. 10 km.

Jurgiel w liście otwartym do PSL: zrealizowaliśmy 17 waszych obietnic

Ministerstwo Rolnictwa zrealizowało w ostatnim roku 17 różnych przedsięwzięć na rzecz rolnictwa spośród 24 które obiecywał PSL gdy współrządził krajem - mówił w niedzielę na konferencji prasowej w Białymstoku...

- Ogromne zagrożenie - nowy wirus ptasiej grypy H5N8 - tym razem płynie do Polski z Zachodu. Francja, Niemcy doświadczyły już skutków tej niebezpiecznej choroby dla drobiu. Ze Wschodu mamy ASF, z Zachodu ptasią grypę. Polskie rolnictwo jest zagrożone. Minister Jurgiel jak spał, tak śpi. Czasem się przebudzi, jakiś list napisze. Dobrze, że ma program PSL, bo przynajmniej ma coś do zrealizowania, swojego programu nie jest w stanie skonstruować, a na pewno zrealizować - powiedział Kosiniak–Kamysz.

Jak ocenił, panuje chaos informacyjny: Krajowy Lekarz Weterynarii informuje, że ta choroba nie jest groźna dla ludzi, z kolei na stronie Wojewódzkiego Inspektora Weterynarii w Krakowie znalazł się plakat ostrzegający, że ptasia grypa może być niebezpieczna dla ludzi.

Według prezesa PSL konieczna jest intensywna, 24-godzinna praca służb, by wychwycić ogniska ptasiej grypy oraz ostre, jasne reguły bioasekuracji, które umożliwiają zahamowanie rozprzestrzeniania wirusa.
psl, ludowcy, wiek emerytalny, emerytury rolnicze, sejm

PSL chce przywrócenia uprawnień emerytalnych rolników

PSL zaczyna zbierać podpisy pod obywatelskim projektem mającym przywrócić wiek emerytalny dla rolników w wymiarze 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn po przepracowaniu 30 lat i odprowadzaniu składek emerytalno-rentowych -...

- Potrzebne są rekompensaty, jeżeli ktoś traci cały dorobek życia, bo stado musi być wybite. Domagamy się utworzenia specjalnej rezerwy na ten cel w budżecie państwa. Będziemy zgłaszać poprawki do budżetu, żeby zabezpieczyć przynajmniej 0,5 mld zł na odszkodowania dla tych, którzy ponieśli straty w wyniku ASF i ptasiej grypy - zapewnia szef ludowców. Według polityka potrzebna jest także aktualizacja rozporządzenia ws. ptasiej grypy.

Młodzieżówka PSL zorganizowała happening przed ministerstwem rolnictwa. Młodzi ludowcy przynieśli Krzysztofowi Jurgielowi rózgę. Jak mówił Miłosz Motyka z Forum Młodych Ludowców ma ona być "nagrodą za rok bezczynności", nagrodą za to, że minister podnosi wiek emerytalny rolnikom, wprowadza szkodliwą dla polskiego rolnictwa umowę CETA, nie zabezpieczył odpowiednich środków na ubezpieczenia dla rolników".

Według Motyki szef resortu "nie rozumie polskiej wsi". Wyraził nadzieję, że ta rózga "otrzeźwi" ministra i zachęci go do pracy, bo - według młodych ludowców - on "cały czas śpi".  

Młodzieżówka PSL przyniosła również program PSL przyjęty przez partię na kongresie i zachęcała ministra Jurgiela do korzystania z niego. - Jeśli będzie potrzebował korepetycji, to będziemy w stanie ich udzielić - zaznaczył na koniec Motyka.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu