PSL chce interwencji na rynku mleka

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2016,10:00 Aktualizacja: 21-06-2016,11:05
A A A
PSL jest za demokracją samorządową, a PiS jest za nakazowo-ukazową - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po sobotnim posiedzeniu Rady Naczelnej partii. Ludowcy domagają się od rządu interwencji na rynku mleka. 
 
Kosiniak-Kamysz poinformował na konferencji po posiedzeniu Rady, że ludowcy przyjęli kilka uchwał m.in. na temat stosunku rządu do samorządów i wezwania rządu do interwencji na rynku mleka.
 
- Rada żąda od rządu prawdziwych działań, a nie udawania, że rząd chce wspierać rolników - powiedział Jarosław Kalinowski, szef Rady Naczelnej.

mleko, ceny, kryzys mleczny, mleczarnia

Mleczarnie płacą coraz mniej, nawet niecałe 40 groszy za litr mleka

Hodowcy bydła mlecznego znajdują się w coraz trudniejszej sytuacji. Jak informuje TVP 1 jedna z mleczarni w woj. warmińsko-mazurskim wystawia już faktury, na których cena za litr mleka nieznacznie przekracza 30 groszy. Mleczarnie,...
W pierwszych trzech miesiącach roku, w Polsce dynamika wzrostu skupu mleka była wysoka, utrzymywała się na poziomie 10 proc. Podobnie było na rynku unijnym, tam podaż mleka wzrosła o ponad 7 proc. 
 
Spada natomiast cena skupu mleka. W kwietniu mleczarnie płaciły średnio o 13 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2015 r. Cena skupu mleka była o 8 proc. niższa od średniej UE. Średnia cena skupu mleka w 2015 r. wyniosła 1,16 zł za kilogram i była o 13,7 proc. niższa od średniorocznych cen mleka w 2014 r.
 
Na początku czerwca wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki mówił, że trudna sytuacja na rynku mleka wynika głównie z nierównowagi podażowo-popytowej na rynku krajowym, ale przede wszystkim na rynkach światowych. Według KE dekoniunktura potrwa co najmniej do końca roku.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj