Przybywa produktów z unijnymi oznaczeniami jakości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-08-2018,14:35 Aktualizacja: 27-08-2018,14:42
A A A

Kiełbasa krakowska i czosnek galicyjski - to kolejne polskie produkty, które otrzymały unijne oznaczenia. Dotychczas w rejestrze UE zarejestrowanych było 40 takich wyrobów - poinformowało w poniedziałek ministerstwo rolnictwa.

27 sierpnia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie rejestracji w rejestrze gwarantowanych tradycyjnych specjalności nazwy "kiełbasa krakowska sucha staropolska" (GTS).

jan krzysztof ardanowski, radcy rolni, sprzedaż żywności, promocja żywności, eksport żywności

Radcy rolni ruszą w świat. Minister wraca do pomysłu sprzed lat

- Szukanie nowych rynków zbytu dla polskiej żywności jest jednym z najważniejszych działań ministerstwa rolnictwa - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu. Dodał, że pomocni w tym będą radcy rolni. - Ze środków,...

Sposób produkcji "kiełbasy krakowskiej suchej staropolskiej" wywodzi się z tradycji krakowskich kiełbas grubo krojonych. O jej specyficznym charakterze świadczy skład surowcowy oraz zachowane proporcje.

Do produkcji kiełbasy wykorzystuje się grubo rozdrobnione mięso wieprzowe najwyższej jakości. Określone są także procesy peklowania, osadzania oraz wędzenia, a także przyprawy. Są to wyczuwalne w smaku nuty pieprzu z delikatnym posmakiem gałki muszkatołowej oraz czosnku. Cechą charakterystyczną kiełbasy krakowskiej suchej staropolskiej jest widoczny po wzięciu pod światło cienkiego plasterka - tworzący się mozaikowy układ tzw. witrażyk.

Do unijnego rejestru na mocy rozporządzenia KE trafił także "czosnek galicyjski" jako Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG). Obszar geograficzny, na którym jest wytwarzany leży na obszarze Galicji - ziem polskich, które w latach 1774-1918 należały do zaboru austriackiego. Od tej historycznej nazwy pochodzi nazwa.

Anielskie ruchańce, Lista Produktów Tradycyjnych, warmia i mazury, ministerstwo rolnictwa, aniołowo

Anielskie ruchańce wciągnięte na listę

Do 1822 pozycji rozrosła się już prowadzona przez ministerstwo rolnictwa Lista Produktów Tradycyjnych. Jednym z najnowszych "nabytków" są anielskie ruchańce, zgłoszone przez woj. warmińsko mazurskie. Tamtejszy urząd...

Wysoka jakość i specyficzne cechy "czosnku galicyjskiego" związane są z warunkami glebowo-klimatycznymi obszaru, na którym jest wytwarzany oraz umiejętnościami lokalnych producentów. Dzięki kombinacji tych czynników otrzymuje się czosnek o szczególnych właściwościach fizyko-chemicznych i organoleptycznych, które odróżniają go od innych produktów.

Czosnek galicyjski charakteryzuje się wysoką zawartością związku odpowiadającego za charakterystyczny czosnkowy smak, fioletowo-różowym lub fioletowym zabarwieniem łuski okrywającej, dużą główką i małą liczbą ząbków w główce, dzięki czemu wielkość pojedynczego ząbka jest również większa w porównaniu do innych czosnków.

Duży wpływ na jakość "czosnku galicyjskiego" mają również umiejętności lokalnych producentów, które przejawiają się na każdym etapie produkcji. Do wymienionych umiejętności należy wybór odpowiedniego terminu sadzenia, tak aby rośliny mogły się dobrze ukorzenić przed nadejściem przymrozków.

Oznaczenia pochodzenia geograficznego produktów rolnych w Unii Europejskiej - to system ochrony regionalnych produktów rolnych w UE. Gwarantują, że wyrób został wykonany dokładnie z tradycyjną recepturą lub w danym miejscu. Takie oznaczenia mają zachować produkty i powinny przynosić ich producentom wyższe dochody. Ustawodawstwo unijne w tym względzie stosowane jest od 1992 r.

Uzyskanie unijnego oznaczenia nie jest łatwe, wymaga zgromadzania dokumentacji i trwa wiele lat. Jako pierwszy polski produkt - w 2007 r. - została zarejestrowana bryndza podhalańska.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement