Projekt noweli ustawy o ARiMR nie trafił do kosza

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-02-2022,12:30 Aktualizacja: 09-02-2022,12:33
A A A

Sejm skierował do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt nowelizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przepisy mają m.in. umożliwić utworzenie spółki IT, która będzie obsługiwać ARiMR.

Za wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, który zgłosił klub KO głosowało 130 posłów, przeciw było 273, a 54 wstrzymało się do głosu.


ARiMR, wsparcie dla rolnictwa, dopłaty bezpośrednie, PROW 2014-2020

ARiMR podsumowała 2021 rok. Ile miliardów złotych trafiło do rolników?

Do beneficjentów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2021 roku trafiło blisko 25,5 miliarda złotych. Największą część wypłaconych funduszy stanowią dopłaty bezpośrednie - blisko 15,1 mld zł. To suma środków...

Anna Wojciechowska, przedstawicielka klubu KO zwracała uwagę, że projekt jest obszerny i zawiera "dość istotne" zmiany wielu przepisów. Najbardziej kontrowersyjne - to powoływanie doradców prezesa bez konkursu oraz zapowiedź utworzenia spółki z o.o. do obsługi informatycznej Agencji.

Jak mówiła, spółka utworzona byłaby na bazie już istniejącego oddziału IT, docelowo pracowałoby tam 300 osób, ARiMR miałaby się stać 100 proc. udziałowcem w tej spółce. Wynagrodzenia dla programistów sięgałyby 11-17 tys. zł, a więc byłyby to płace rynkowe.

- Klub Koalicji Obywatelskiej nie akceptuje tego, tak obszernego projektu ustawy, z tak małym uszczegółowieniem i wnosi o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu - powiedziała Wojciechowska.

Krytyczny do zaproponowanych rozwiązań był również poseł Arkadiusz Iwaniak (Lewica), który zapowiedział, że jego klub w tym kształcie projektu nie poprze. Według niego najistotniejszą zmianą w projekcie jest utworzenie spółki IT - "jest to kolejna spółeczka dla swoich, kolesi".

ustawa o ARiMR, Fundusz Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa, FUS, KRUS

Rząd za zmianami w ustawie o ARiMR

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Projektowane przepisy umożliwią utworzenie spółki, która będzie obsługiwać ARiMR w zakresie IT - poinformowało Centrum...

- O co chodzi w tym wszystkim - spółka - rada nadzorcza, szefostwo, gadżety, biuro, samochody, dodatkowe uposażenie (...) Mam takie dziwne poczucie, graniczące z pewnością, że tak naprawdę chodzi o to, że jest paru kumpli, którzy chcieliby do kolejnej spółki się załapać, a już wszystkie są po prostu obsadzone i tworzy się kolejną spółkę z dobrym wynagrodzeniem - argumentował.

Posłowie Lewicy (m.in. Jan Szopiński, Tadeusz Tomaszewski) zwracali uwagę ponadto na niskie zarobki szeregowych pracowników Agencji.

Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa nie odniósł się do zarzutów posłów opozycji. Stwierdził jedynie, że ustawa ma służyć rolnikom, poprawie ich obsługi. Zaznaczył, że wkrótce rozpocznie się wdrażanie nowej perspektywy finansowej UE w rolnictwie, dlatego potrzebni są wykwalifikowani specjaliści w zakresie IT i stąd propozycja powołania spółki nadzorowanej przez ministra rolnictwa. - Spółka jest niezbędna - podkreślił. Dodał, że podwyżki dla pracowników ARiMR będą wypłacane w lutym.

Projekt wprowadza ponadto przepisy usprawniające funkcjonowanie ARiMR. Chodzi m.in. o rozwiązania dotyczące zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy czy skrócenie procesu uzupełnienia niedoborów kadrowych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj