Profesor o protestach: zjednoczenie sił ciemnoty, chciwości i prostactwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-10-2020,8:10 Aktualizacja: 06-10-2020,8:14
A A A

- Widać, że działania osób związanych z futrzarstwem czy z szeroko rozumianym rolnictwem, dążą do osłabienia ustawy - komentował na antenie radia TOK FM prof. Andrzej Elżanowski, przewodniczący Zarządu Polskiego Towarzystwa Etycznego.

W rozmowie z dziennikarzem profesor przekonywał, że zmiany zawarte w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nie będą miały wpływu na większość gospodarstw.

jan krzysztof ardanowski, jarosław kaczyński, ustawa o ochronie zwierząt, przemysł futrzarski, hodowla norek

Ardanowski: gdzie jest lojalność PiS wobec wsi?

- Zdaję sobie sprawę, że przez te 2 lata i 3 miesiące, kiedy jestem ministrem rolnictwa są rzeczy, które mi nie wyszły, które może chciałbym inaczej robić. To jest naturalne - mówił Jan Krzysztof Ardanowski na spotkaniu z...

- Wciągnięcie w to wszystkich rolników to wynik demagogii i działań krzykaczy, którzy ogłosili, że to jest atak na polskie rolnictwo. Chów zwierząt futerkowych nie jest klasycznym zajęciem polskich rolników, a ubój rytualny również nie dotyczy wszystkich - zaznaczał Elżanowski.

Według niego, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, a także drastyczne ograniczenie uboju rytualnego zdecydowanie można utrzymać podczas procedowania ustawy, choć opór jest bardzo duży.

- Nastąpiło zjednoczenie sił ciemnoty, chciwości i prostactwa, żeby nie używać twardszego słowa, które w ogóle nie liczą się z cywilizacyjnym czy etycznym aspektem tej naprawdę historycznej zmiany, tylko ustawicznie operują przesadzonymi argumentami gospodarczymi i demagogią - ostro skomentował profesor.

Na pytanie o potencjalny okres przejściowy dla np. hodowców zwierząt futerkowych, szef towarzystwa etycznego odpowiedział, że nad vacatio legis można dyskutować i mogą być to 2 lata.

protest rolników w warszawie, ustawa o ochronie zwierząt, agrounia

Rolnicy znów protestują na ulicach Warszawy

Na warszawskim pl. Trzech Krzyży rozpoczął się protest rolników, którzy sprzeciwiają się nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zakazującej m.in. hodowli zwierząt na futra i ograniczającej ubój rytualny. Manifestujący idą pod...

- Ale przedłużenie poza obecną kadencję Sejmu jest odłożeniem na nieskończoność. Chcę podkreślić, że środowiska hodowców futerkowych czy rzeźników rytualnych wiedzą od 6 czy 7 lat, że mniej więcej 2/3 społeczeństwa polskiego jest przeciwko temu, jest to w konflikcie z moralnością publiczną. Ja pytam więc, dlaczego inwestują w to i nie uwzględniają tego (…) Dobrze wiedzieli, co robią, jaka jest krytyka. Ustawicznie przekręcają fakty, nie chcą skonfrontować się z wiedzą naukową, głoszą propagandę - uważa prof. Elżanowski.

Polskie Towarzystwo Etyczne we wrześniu wystosowało podziękowanie do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS za "moralną determinację i polityczną odwagę", dzięki którym Polska "wkrótce stanie się wolna od budzących szeroki sprzeciw społeczny brutalnych praktyk powodujących nieopisany ogrom cierpienia zwierząt oraz zatruwających naszą psychikę i nasze środowisko dla niegodziwych korzyści finansowych".
 

źródło: Radio TOK FM

Poleć
Udostępnij
Skomentuj