Prezydent kłania się rolnikom. Wieś ma wielkie zasługi dla historii Polski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2018,12:10 Aktualizacja: 22-06-2018,12:27
A A A

Wieś ma wielkie zasługi dla historii Polski, to jest ta część naszego społeczeństwa, której w stulecie odzyskania niepodległości trzeba pokłonić się w sposób szczególny - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas XVIII Kongresu Gmin Wiejskich w Poznaniu.

Impreza odbyła się w rocznicę 25-lecia reaktywowania Związku Gmin Wiejskich RP oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Związek to największa ogólnopolska organizacja skupiająca gminy wiejskie i miejsko-wiejskie.

Jan Krzysztof Ardanowski, nowy minister rolnictwa, minister Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa Ardanowski

Sprawdź, czego życzył prezydent Duda nowemu ministrowi rolnictwa

W środę rano w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość powołania Jana Krzysztofa Ardanowskiego na stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Publikujemy obszerne fragmenty wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy, który sporo mówił...

- Polskie środowisko gmin wiejskich, polskiej wsi, polskich rolników, polskich chłopów to jest ta cześć naszego społeczeństwa, której w stulecie odzyskania niepodległości trzeba pokłonić się w sposób szczególny - powiedział prezydent.

Podkreślił, że chłopi brali udział w kolejnych powstaniach narodowych, w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., w II wojnie światowej, a także byli częścią podziemia niepodległościowego w czasach PRL.

- To jest właśnie wielka zasługa polskiej wsi. To być może właśnie dzięki uporowi i niezłomności polskich chłopów nie udało się w Polsce w pełni wprowadzić komunizmu. Nie udała się kolektywizacja, bo polski rolnik nie oddał ziemi. Nie udała się dechrystianizacja, bo polski rolnik nie oddał swoich wartości; stał przy wierze przodków, przy tradycji i nie pozwolił sobie jej wydrzeć. To wreszcie polski rolnik niezłomnie stanął do wielkiego ruchu "Solidarności" - powiedział prezydent.

AgroLiga 2017, prezydent Andrzej Duda, gala AgroLiga, konkurs

AgroLiga 2017, czyli najlepsi rolnicy świętowali u prezydenta

14 czerwca w ogrodach Pałacu Prezydenckiego na uroczystej, 25. gali konkursy AgroLiga, spotkali się najlepsi w kraju rolnicy i przedstawiciele najprężniej rozwijających się firm z branży rolno-spożywczej. Prezydent Andrzej Duda w trakcie...

Przypomniał, że środowisko to stworzyło m.in. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych. - To są wielkie zasługi polskiej wsi na przestrzeni polskiej historii, za które każdy Polak powinien być polskim chłopom, polskim rolnikom, polskiej wsi ogromnie wdzięczny - oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent wyraził przekonanie, że decentralizacja przez odnowienie samorządu terytorialnego "to na pewno był ten element zmian ustrojowych, który udał się i który dzisiaj przynosi pozytywne owoce".

Przypomniał przy tym szczególnie trudny dla polskiej wsi okres przemian po 1989 r. Wskazał na reformy przeprowadzane przez ówczesnego ministra finansów Leszka Balcerowicza, które doprowadziły do "likwidacji PGR-ów i gigantycznej tragedii wielkich obszarów wiejskich w Polsce".

- Dramatów ludzi, którzy nie mieli się gdzie podziać, nie mieli pracy, popadli w nędzę, nałogi, dramatów rodzin, przedwczesnej śmierci bardzo często - to wszystko było przez te lata udziałem polskiej wsi. To wszystko, co dzisiaj - dzięki państwa zaangażowaniu - udało się w większości przezwyciężyć - dodał prezydent.

ochrona rolnictwa, Andrzej Duda, konstytucja, Agroliga 2017

Prezydent chce, aby konstytucja szczególnie chroniła rolnictwo

Szczególna ochrona polskiego rolnictwa, bezpieczeństwa żywności i rolników powinna znaleźć się w konstytucji - podkreślił w czwartek podczas uroczystej gali AgroLigi 2017 prezydent Andrzej Duda. W gali AgroLigi 2017, podczas...

Duda mówił, że dla polskiej wsi trudny był też czas realizacji polityki "przechylonej na rozwój wielkich ośrodków miejskich", skutkującej - jak wskazał - likwidacją na wsi połączeń komunikacyjnych, szkół i posterunków policji.

Głowa państwa podkreśliła, że w Kancelarii Prezydenta pracuje zespół, który przygotowuje zmiany w prawie samorządowym. - Wierzę w to i jestem przekonany, że wypracujemy zmiany - takie, które państwo, jako praktycy, wskazujecie, że są potrzebne, że ułatwią wam funkcjonowanie, że usuną także pewne przeszkody w waszym codziennym działaniu - zapowiedział.

Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP witając Dudę w Poznaniu zaproponował, by prezydent rozważył możliwość włączenia do zestawu pytań referendum "także i takiego, czy Senat RP nie powinien stać się izbą samorządową".

Związek Gmin Wiejskich RP jest bezpośrednim kontynuatorem tradycji przedwojennej organizacji o tej samej nazwie. Podstawowym celem organizacji jest integracja samorządów wiejskich i rozwiązywanie typowych problemów tego środowiska.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu