Prezydent Duda zapewnia: będę orędownikiem polskiej wsi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-08-2015,14:50 Aktualizacja: 08-08-2015,15:05
A A A

Polskiej wsi potrzebne jest wsparcie, m.in. poprzez program 500 zł na każde dziecko, wyrównanie dopłat bezpośrednich i dywersyfikację eksportu polskich produktów rolnych - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Kopaninie Kaliszańskiej.

Prezydent, dwa dni po zaprzysiężeniu na urząd głowy państwa, w sobotę odwiedza województwa: lubelskie i małopolskie. W Kopaninie Kaliszańskiej (gmina Łaziska) spotkał się z sadownikami w miejscowym gospodarstwie.

duda_pap

Polskie rolnictwo potrzebuje strategii rozwoju. Tak przekonuje Andrzej Duda

Kandydat PiS Andrzej Duda przekonywał w piątek, że niezbędne jest stworzenie strategii rozwoju polskiego rolnictwa. W jego ocenie obecne władze nie prowadzą żadnej rozsądnej polityki rolnej, która zaspokajałaby uzasadnione oczekiwania...
"Mówiłem o wsparciu dla polskich rolników, o wsparciu dla polskiej wsi w czasie kampanii. Chciałbym, żeby stało się jasnym, że te słowa są nadal dla mnie aktualne. Mój status się zmienił, tym większe powstało dla mnie zobowiązanie do zrealizowania tego, o czym mówiłem w trakcie kampanii. (...) Na pewno o polskiej wsi nie zapomnę i nie zostawię w trakcie mojej prezydentury" - zapewnił.

Prezydent ocenił, że jednym z kluczowych programów, który pomógłby wsi, jest propozycja 500 zł dopłat na każde dziecko w rodzinach najbiedniejszych, a także na kolejne dzieci, poczynając od drugiego w rodzinach o średnim dochodzie.

"To pomoc przede wszystkim dla polskiej wsi. Ten plan musi być zrealizowany we współpracy z rządem. To poważne wyzwanie państwowe" - zaznaczył.

Andrzej Duda zadeklarował, ze będzie zabiegał o to, by dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników zostały wyrównane z tymi, jakie otrzymują rolnicy na zachodzie Europy.

"Nie widzę żadnego powodu, dla którego polscy rolnicy mieliby być traktowani inaczej, niż rolnicy francuscy, czy niemieccy" - mówił.

Zdaniem prezydenta, należy nadal aplikować do UE o środki na rekompensaty dla polskich sadowników, które wypłacane były z powodu wprowadzenia embarga przez Rosję. "Trzeba walczyć o otwarcie nowych rynków. Trzeba zdywersyfikować eksport" - dodał.

Minister rolnictwa chce, aby prezydent podpisał ustawę dot. ochrony ziemi

O podpisanie ustawy, która ma przeciwdziałać wykupowi polskiej ziemi przez cudzoziemców i spekulacji nią, zaapelował w piątek minister rolnictwa Marek Sawicki do prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawę uchwalono, gdyż po 1 maja 2016 r....
Ocenił, że poszukiwanie nowych rynków zbytu dla polskiej żywności musi być elementem aktywnej polityki zagranicznej.

Prezydent Duda odwiedzi też Janów Lubelski, gdzie weźmie udział w rozpoczęciu festiwalu kaszy "Gryczaki". Z kolei w Dąbrowie Tarnowskiej prezydent na parafialnym cmentarzu złoży wiązanki przy pomniku ku czci poległych lotników bombowca Halifax JP-276 A. Potem spotka się przed budynkiem Urzędu Miejskiego z mieszkańcami Dąbrowy Tarnowskiej.

W czwartek Andrzej Duda objął urząd prezydenta RP. W piątek udał się do rodzinnego Krakowa, gdzie złożył kwiaty na sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Józefa Piłsudskiego w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w Katedrze na Wawelu.

Wieczorem złożył kwiaty na grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Współpracownicy Andrzeja Dudy zapowiadali, że chce on "dokończyć objazd Polski, który rozpoczął w trakcie kampanii". Takie wyjazdy - według zapowiedzi - mają odbywać się podczas całej prezydentury.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu