Prezydent Duda obiecał, że będzie wspierał polskie rolnictwo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Piotr Gozdowski, Łukasz Pawłowski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2020,7:05 Aktualizacja: 05-08-2020,7:16
A A A

Rolnicy zapewniają Polakom bezpieczeństwo żywnościowe. Dlatego rolnictwo wymaga wszechstronnej opieki ze strony polskiego państwa - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Zapewnił, że całą drugą kadencję wieś będzie się znajdowała w centrum jego uwagi.

Prezydent wziął udział w Posiedzeniu Rady Krajowej NSZZ RI Solidarność.

Duda podczas wystąpienia podziękował polskim rolnikom za zaufanie i za to, że po raz kolejny w wyborach prezydenckich rolnicy oddali na niego głos.

gospodarstwa rodzinne, ustrój rolny, andrzej duda

Prezydent: gospodarstwa rodzinne to fundament ustroju rolnego

Gospodarstwa rodzinne to fundament naszego ustroju rolnego; musimy to pielęgnować - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Prezydent Duda podkreślił w TVP, że jego kolejna prezydentura będzie "taka jak była, tylko - mam nadzieję -...

Jak mówił, w ogromnym stopniu to głosy oddane przez polskich rolników, na polskiej wsi przesądziły o jego zwycięstwie w wyborach prezydenckich.

- To jest dla mnie sygnał bardzo ważny, to jest sygnał, który odczytuję jako akceptację dla mojej dotychczasowej działalności, dla sposobu jej realizacji - powiedział.

Zdaniem prezydenta, w czasie swojej prezydentury starał się być "blisko ludzi".

- Z całą pewnością jestem również przekonany, że rolnicy widzieli, że rzeczywiście troszczę się o ich sprawy, że rzeczywiście sprawy polskiej wsi, tych regionów, które bardzo często w naszym kraju wcześniej były niedoceniane (...) tym razem znalazły się w centrum zainteresowania, co przejawiało się przez rzeczywiście dynamiczny rozwój dużej części naszego kraju, która do tej pory cierpiała na niedostatki przede wszystkim infrastrukturalne - powiedział prezydent.

WIDEO Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

andrzej duda, rolnictwo, ochrona roślin

Andrzej Duda zaskoczył ministra rolnictwa. "Wpędził mnie w ambaras"

7 stycznia w Belwederze odbyła się konferencja "Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu", która zainaugurowała obchody Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin, ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Hasło przewodnie...
Dodał, że sprawy rolników "znalazły się w zainteresowaniu państwa".

- Ta opieka - choć zawsze będą problemy - jest teraz znacznie bardziej wszechstronna niż była do 2015 r. Chciałbym dalej taką politykę realizować - mówił.

Duda podkreślił, że wybór go na prezydenta Polski jest dla niego "wielkim zobowiązaniem do dalszej pracy i do dalszego starania się o to, by sprawy Rzeczpospolitej, te właśnie szeroko pojęte, przede wszystkim jej równy rozwój we wszystkich jej rejonach (...) toczył się w sposób zintensyfikowany".

- Wierzę w to, że będzie można to realizować w następnych latach, także dzięki kolejnej perspektywie finansowej, pieniądzom, które przyjdą do nas w jej ramach z Unii Europejskiej. To nie będą tylko pieniądze, które - w moim przekonaniu - będą skierowane na wspólną politykę rolną. To będą także te pieniądze, które będą elementem polityki spójności, bo przecież także i one mogą być wykorzystane na potrzeby rozwoju obszarów wiejskich, tak, aby te obszary stawały się coraz bardziej nowoczesne, aby życie na nich było coraz bardziej łatwiejsze - powiedział prezydent.

Prezydent RP, Andrzej Duda z małżonką, Agata Kornhauser-Duda, Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw w Skierniewicach

Prezydent Duda w Skierniewicach. Zwrócił się do rolników i sadowników

- Dzięki pracy polskich rolników, dzięki ich trudowi, miłości do polskiej ziemi, do jej uprawiania, my wszyscy mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe - powiedział Andrzej Duda, prezydent RP podczas Święta Kwiatów, Owoców i...
Duda poinformował też, że w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad dwoma propozycjami dotyczącymi kwestii emerytalno-rentowych dla rolników i zadeklarował, że niedługo trafią one do Sejmu.

- Mam dwie propozycje dotyczące kwestii emerytalno-rentowych dla rolników. Trwają w tej chwili prace nad tym w Kancelarii Prezydenta, trwają także konsultacje z ministerstwem rolnictwa w tej sprawie - powiedział prezydent.

- Wierzę w to, że niedługo te projekty będą mogły powędrować do laski marszałkowskiej - dodał.

Prezydent podkreślił, że będzie prowadził politykę, która pozwoli na wyrównanie szans i zapewnienie jednakowych warunków życia niezależnie od miejsca zamieszkania. Zapewnił też, że przez całą drugą kadencję polska wieś będzie się znajdowała w centrum jego zainteresowania.

Dodał, że obecnie polscy rolnicy zapewniają Polakom bezpieczeństwo żywnościowe. - Dlatego polskie rolnictwo wymaga wszechstronnej opieki ze strony polskiego państwa. Ja to doskonale rozumiem i będę je wspierał i w kraju i poza granicami - podkreślił.

We wtorek w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", w którym uczestniczył również minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement