Premier pod wrażeniem zmian na wsi. Łączy nowoczesność z tradycją

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Jowsa PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2018,13:50 Aktualizacja: 30-11-2018,14:00
A A A

100 lat odzyskanej niepodległości to cały wiek dynamicznych przemian naszej państwowości (...). Polska wieś przebyła ten okres w sposób wyjątkowo spektakularny – napisał w liście do uczestników Narodowej Wystawy Rolniczej premier Mateusz Morawiecki.

Rozpoczęta w piątek w Poznaniu Narodowa Wystawa Rolnicza przygotowana została przez resort rolnictwa z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. W jej otwarciu uczestniczył prezydent Andrzej Duda oraz minister Jan Krzysztof Ardanowski.

narodowa wystawa rolnicza, poznań, ministerstwo rolnictwa, 100-lecie odzyskania niepodległości, jan krzysztof ardanowski

Narodowa Wystawa Rolnicza otwarta. To symboliczne wydarzenie

- Narodowa Wystawa Rolnicza to ważne i symboliczne wydarzenie - podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Jak mówił, polska wieś ma ogromne zasługi nie tylko w walce o niepodległość, ale także obecnie, dla budowania...

Morawiecki podkreślił w liście, że 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to okazja do wspólnego świętowania, ale jednocześnie do podsumowań i kreślenia planów na przyszłość.

"100 lat odzyskanej niepodległości to cały wiek dynamicznych przemian naszej państwowości. Przemian politycznych, społecznych i gospodarczych. Czas niezwykłego rozwoju. Polska wieś przebyła ten okres w sposób wyjątkowo spektakularny. Skok cywilizacyjny i technologiczny, który dokonał się w rolnictwie, okazał się mieć wielkie znaczenie dla polskiej gospodarki. Rolnictwo współpracuje dziś z ośrodkami naukowymi, korzysta z najnowszych zdobyczy nauki i najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Polska żywność jest marką o światowej renomie – napisał premier.

"Jednocześnie w wyjątkowy sposób ludzie polskiej wsi łączą nowoczesność z tradycją. Dbają i promują swoje dziedzictwo, wspaniałą, bogatą kulturę i spuściznę materialną. Szacunek do tradycji sprawił, że mieszkańcy wsi zawsze bronili swojej podmiotowości, niezależności i przywiązania do polskości. Narodowa Wystawa Rolnicza jest próbą przedstawienia i podsumowania 100-lecia przemian, które dokonały się w czasach niepodległej Polski" - dodał szef rządu.

Wszystkim gościom i uczestnikom wydarzenia premier przekazał pozdrowienia.

"Dziękuję organizatorom Wystawy oraz prelegentom i uczestnikom konferencji naukowej "1918-2018 stulecie przemian polskiej wsi". Dziękuję za wysiłek włożony w przypomnienie i podsumowanie pozytywnej ewolucji polskiej wsi, oraz pokazanie tych wartości, które niesie ze sobą przez stulecia. Wartości ważnych także dla nas dzisiaj: przywiązania i szacunku dla historii, kultury i obyczajów" - podkreślił Mateusz Morawiecki.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj