Prawdziwa agroturystyka tylko u rolnika

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2020,9:10 Aktualizacja: 05-08-2020,9:46
A A A

Opracowania regulacji prawnych dotyczących pojęcia działalności agroturystycznej dla "prawdziwych rolników" po spełnieniu określonych wymogów i norm - domaga się Dolnośląska Izba Rolnicza (DIR).

W swoim wystąpieniu, które za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych ma trafić do Ministerstwa Rozwoju, DIR podkreśla, że agroturystyka to nie tylko forma wypoczynku i aktywności rekreacyjnej na terenach wiejskich, oparta na bazie noclegowej i żywieniowej.

agroturystyka, polski bon turystyczny, gospodarstwa agroturystyczne

Bony na wakacje. KRUS zachęca do skorzystania

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zachęca rolników do korzystania z Polskiego Bonu Turystycznego, czyli państwowego wparcia wypoczynku. Mocno już rozreklamowany Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin...

Ale jest to również - a może nawet przede wszystkim - forma wypoczynku trwale związana z gospodarstwem rolnym i jego otoczeniem.

"Dużym problemem jest nadużywanie tego pojęcia. Niemal każdy podmiot świadczący usługi turystyczne na wsi używa tej nazwy. Nic wiec dziwnego, ze turyści przyjeżdżający na wieś, gdzie znajduje się obiekt noclegowy, są rozczarowani, ponieważ oczekiwali nie tylko bazy noclegowej, ale również obcowania z naturą: zwierząt gospodarskich, pól uprawnych, ogrodów warzywnych oraz umożliwienia czynnego uczestnictwa w życiu gospodarzy: sianokosach, zbiorze ziemniaków, warzyw i innych upraw" - przekonuje dolnośląski samorząd rolniczy.

wieś, gługość życia na wsi, gus, długość trwania życia

Tyle przeciętnie żyją ludzie na wsi, a tyle w mieście

W 2019 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 74,1 lat, a kobiet 81,8 lat. W porównaniu z 2018 r. trwanie życia wydłużyło się odpowiednio o 0,3 i 0,1 roku, a biorąc pod uwagę rok 1990 o 7,9 i 6,6 lat - podał GUS. W Polsce...

Jak dodaje, agroturystyka to turystyka prowadzona przez rolnika z wykorzystaniem jego gospodarstwa, oferującego możliwość zakwaterowania, bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, korzystania ze świeżej i zdrowej żywności, poznania prawdziwie wiejskiego stylu życia oraz lokalnej kultury i tradycji.

"Prawdziwe gospodarstwo agroturystyczne spełnia ogromną rolę edukacyjną i terapeutyczną. Na wsi nie brakuje miejsca na tworzenie gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych, gospodarstw socjalnych i skansenów czy kramów z rękodziełem oraz innymi atrakcjami dla turystów" - podsumowuje DIR.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement