Pracownicy sieci handlowych mają dość. 2 maja będą protestować

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-04-2017,12:20 Aktualizacja: 19-04-2017,12:35
A A A

2 maja w kilku ogólnopolskich sieciach handlowych zaplanowano protest przeciwko warunkom pracy - poinformował Alfred Bujara, przewodniczący krajowej sekcji pracowników handlu NSZZ Solidarność.

W akcję tzw. strajku włoskiego włączą się m.in pracownicy Biedronki. - Protest ma doprowadzić do rozmów i negocjacji. Chodzi nam o płace i warunki pracy - powiedział Piotr Adamczyk, przewodniczący NSZZ Solidarności pracowników Biedronki.

zakaz handlu w niedziele, solidarność, prawo pracy, handel, pih

Ograniczenie handlu w niedzielę może obniżyć obroty sklepów

Zdaniem 42 proc. przedsiębiorców ograniczenie handlu w niedziele przyczyni się do obniżenia obrotów sklepów - wynika z ankiety Polskiej Izby Handlu przeprowadzonej wśród właścicieli sklepów spożywczych. Na...

Wyjaśnił, że "obecnie jest zbyt niski poziom zatrudnienia i pracownicy mają do wykonania zbyt dużo obowiązków". Dlatego też zdecydowali o pracy 2 maja w zgodzie "z wszelkimi przepisami prawa i bhp".  

W akcję w trybie "strajku włoskiego", zamierzają włączyć się także pracownicy Biedronki, należący do związków WZZ Sierpień 80 oraz NSZZ Solidarność 80. - Łącznie do związków należy około 4 tys. osób - wyliczył Adamczyk. Nie określił jednak, ile załogi sieci Biedronka włączy się w protest. Dodał, że Biedronka zatrudnia ok. 56 tys. ludzi.

Bujara powiedział, że protest ma szerszy wymiar. - Wezmą w nim udział pracownicy kilku sieci sklepów zagranicznych i jedna sieć polska. Nie wymienię nazw sieci, bo ich dyrekcje, czy też właściciele, przez blisko dwa tygodnie, pozostałe do protestu, mogliby podejmować próby zastraszania pracowników, aby nie brali udziału w proteście - dodał Bujara.

Poinformował, że jeszcze w tym tygodniu zostanie wydany oficjalny komunikat na temat protestu.

zakaz handlu w niedzielę, solidarność, prawo pracy, handel

Rząd za dalszymi pracami nad projektem zakazu handlu w niedzielę

Rada Ministrów zarekomendowała dalsze prace nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, przy uwzględnieniu i rozważeniu uwag zawartych w stanowisku rządu oraz środowiska i podmioty zainteresowane projektem ustawy....

Przedstawiciel biura prasowego Biedronki powiedział, że firma prowadzi "stały i otwarty dialog z organizacjami związkowymi i przedstawicielami pracowników w formule wypracowanej wspólnie przez ostatnie lata".

Dodał, że nie chce komentować wypowiedzi przedstawicieli związków zawodowych w mediach".

Podkreślił, że, "że Biedronka od lat sukcesywnie podnosi wynagrodzenia pracowników. Naszym celem jest to, by pakiet wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych oferowany pracownikom Biedronki był zawsze konkurencyjny na tle branży, dlatego regularnie dokonujemy przeglądu sytuacji na rynku i wprowadzamy modyfikacje.

W ciągu ostatniego roku firma Jeronimo Martins Polska podniosła wynagrodzenia trzykrotnie: od 1 kwietnia 2016 r., od 1 października 2016 r. i od 1 kwietnia 2017 r.

Na ostatnich podwyżkach skorzysta co najmniej 80 proc. pracowników.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu