Pracownicy sezonowi będą mieli wykonywany test w systemie Drive Thru

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2020,9:20 Aktualizacja: 28-05-2020,10:04
A A A

Główny Inspektorat Sanitarny doprecyzował procedury zatrudnienia pracowników sezonowych z zagranicy. Pracownik zatrudniony w rolnictwie, który jest ubezpieczony w KRUS, musi wykonać test na koronowirusa w systemie Drive Thru.

GIS przypomniał, że pracownik sezonowy odbywa 14-dniową kwarantannę na terenie gospodarstwa (siedlisko gospodarstwa wraz z działkami do niego należącymi), w którym jest zatrudniony.

praca, ukraina, pracownicy sezonowi z ukrainy

Bezpłatne testy dla pracowników sezonowych z zagranicy

Będą bezpłatne testy dla cudzoziemców, pracowników sezonowych zatrudnionych w rolnictwie - poinformował w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. - Państwo to wspólnota. Dobrze funkcjonuje, gdy jest...

"Po przybyciu na teren gospodarstwa docelowego wymagane jest wykonanie wymazu do testu PCR, celem wykluczenia zakażenia Test obecnie można wykonać u ubezpieczonego w KRUS pracownika sezonowego w systemie Drive Thru. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny poinformuje na wniosek rolnika/plantatora o najbliższej lokalizacji Drive Thru" - napisano w wytycznych opublikowanych na stronie resortu rolnictwa.

Aby umożliwić cudzoziemcom, osobom kwarantannowanym będących pracownikami sezonowymi badanie - (wymaz z noso-gardła) w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia Covid-19, proponuje się indywidualny przyjazd do punktu pobrania tzw. Drive Thru, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

W instrukcji zaznaczono, że "minister zdrowia dopuścił możliwość wykonania w/w badania u ubezpieczonego w KRUS pracownika sezonowego bez ponoszenia kosztu badania przez zatrudniającego go rolnika/plantatora".

praca, sadownictwo, koronawirus, prawo

Testy, maseczki - sadownicy mają coraz więcej wątpliwości

Rozumiemy restrykcyjne podejście organów państwowych, wynikające z trudnej sytuacji w naszym kraju spowodowanej pandemią koronawirusa. Jednak nie możemy pozwolić na to, aby nasze gospodarstwa znalazły się przez to na skraju bankructwa -...

Warunkiem takiego przyjazdu jest jednak samodzielna podróż własnym środkiem transportu lub udostępnionym przez rolnika - plantatora.

"Dopuszczalna jest podróż łączna więcej niż 1 osoby, pod warunkiem, że przebywają razem w kwarantannie" - zaznaczono.

Osoby opuszczające czasowo miejsce kwarantanny - udające się na badania - bezwzględnie muszą być ubrane w maseczkę zakrywającą usta i nos, mieć założone rękawiczki jednorazowe, muszą unikać kontaktu bezpośredniego z innymi osobami.

Kolejny wymóg, to przekazanie listy osób udających się na badania Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu oraz policji w celu usprawiedliwienia opuszczenia miejsca kwarantanny.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement